یک هلیکوپتر آمریکایی در کابل سقوط کرد

هلیکوپترهای آمریکایی در افغانستان (آرشیو)
Image caption نظامیان آمریکایی می گویند در باره دلیل سقوط هلیکوپتر خود تحقیق می کنند

نیروهای آمریکایی می گویند یک هلیکوپتر بلک هاوک آنان در نزدیکی کابل، پایتخت افغانستان سقوط کرده است.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در اعلامیه ای گفته است که این هلیکوپتر بامداد امروز هنگام اجرای یک ماموریت صحی (بهداشتی )سقوط کرد.

در اعلامیه آمده است که این هلیکوپتر هفت سرنشین داشت و در هنگام سقوط آن به هیچ یک از آنان آسیبی نرسید.

نظامیان آمریکایی می گویند شورشیان در سقوط این هلیکوپتر دست نداشته اند. آنان می گویند تحقیقات در باره دلیل سقوط این هلیکوپتر ادامه دارد.

این در حالی است که روز گذشته یک هلیکوپتر ارتش افغانستان نیز در غرب این کشور سقوط کرد و بر اثر آن ۱۲ نفر، از جمله یک فرمانده ارشد ارتش این کشور کشته شدند.

مقامهای وزارت دفاع افغانستان می گویند این هلیکوپتر به دلیل بدی هوا به یک کوه برخورد و سقوط کرد. در حالی که شورشیان مدعی اند که این هلیکوپتر را سقوط داده اند، وزارت دفاع هر گونه دخالت شورشیان در این حادثه را رد کرده اند.

مقامهای نظامی افغانستان می گویند ژنرال فضل احمد سیار، فرمانده قول اردوی (لشکر) ظفر هرات، فرمانده عملیاتی و مسئول مخابراتی این واحد نظامی همراه با پنج محافظ و چهار خدمه هلیکوپتر در این حادثه کشته شدند.

Image caption وزارت دفاع جنازه ژنرال سیار را به کابل منتقل کرد

وزارت دفاع افغانستان می گوید ژنرال سیار در یک ماموریت نظامی قصد داشت از یک مرکز نظامی در ولایت فراه، در جنوب هرات دیدن کند، اما زمانی که او تصمیم گرفت از اجرای ماموریت به دلیل بدی هوا منصرف شود و به هرات برگردد، هلیکوپتر حامل او به کوه اصابت و سقوط کرد.

ژنرال سیار در راس یکی از پنج واحد بزرگ ارتش افغانستان قرار داشت. واحدهای دیگر در کابل، قندهار، در جنوب، بلخ، در شمال و پکتیا، در شرق افغانستان مستقر است. وزارت دفاع افغانستان جسدهای کشته شدگان این حادثه را به کابل منتقل کرده و مراسم رسمی تشیع جنازه ژنرال سیار و همراهان او را فردا (۲۸ جدی/دی) در کابل برگزار می کند.

از سوی دیگر مقامهای محلی در ولایت کنر در شرق افغانستان می گویند در پی تیراندازی نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در ولسوالی "نرنگ" این ولایت دو قاچاقچی چوب زخمی شدند.

به گفته این مقامات، این قاچاقچیان قصد داشتند مقداری چوب را به پاکستان قاچاق کنند.

همچنین شماری از ساکنان ولسوالی مانوگی همین ولایت گفته اند که نیروهای ائتلاف سه چوپان را هدف پرتاب هاوان (خمپاره) قرار دادند. به گفته آنان یکی از این چوپانان در این حادثه کشته و دو چوپان دیگر زخمی شدند.

مقامهای محلی ولایت کنر این حادثه را تایید کرده اند، اما نیروهای ائتلاف تا حال در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

مطالب مرتبط