نشریات کابل: شنبه ۲۸ جدی

تامین امنیت در افغانستان از مهمترین موضوعهای مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته است که حل بحران امنیتی افغانستان با جلب اعتماد مردم و توسعه برنامه های اشتغالزایی و بازسازی در این کشور ممکن است.

روزنامه افزده است که این امکان زمانی به دست می آید که کشورهای هم مرز با افغانستان، به ویژه پاکستان با دولت افغانستان و نیروهای بین المللی "همکاری صادقانه" کند.

اما انیس دیگر روزنامه دولتی نوشته است که جامعه جهانی در سال ۲۰۰۹ میلادی در برابر تروریسم موضع جدیدی در پیش خواهد گرفت.

روزنامه پیش بینی کرده است که در این سال خشونت ها در افغانستان ابعاد جدیدی خواهد یافت و اگر میان نیروهای بین المللی، افغانستان و پاکستان هماهنگی های بیشتری به میان آید، دگرگونی هایی در زمینه امنیت به وجود خواهد آمد.

روزنامه پیمان نوشته است که به دلیل این که دولت افغانستان نتوانسته در زمینه بازسازی و جلب اعتماد مردم کاری انجام دهد، اوضاع امنیتی این کشور بدتر می شود.

پیمان از نیروهای مسلح افغانستان انتقاد کرده است که با صرف میلیاردها دلار هنوز نتوانسته است که شهرهای این کشور را از نفوذ شورشیان دور نگه دارند.

نویسنده سرمقاله بخشی از مشکلات امنیتی را مربوط به تیم کاری حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دانسته که به تعبیر روزنامه، بیشتر "شیخ فانی" اند و اوضاع امروزی را درک نمی کنند.

روزنامه ویسا اعلام ممنوعیت رفتن دختران دانش آموز به مدارس در منطقه سوات ایالت سرحد پاکستان از سوی طالبان را "توطئه و طرحی ناجوانمردانه" خوانده است.

گروه طالبان پاکستانی پیش از این اعلام کرده بود که اگر دانش آموزان دختر از پانزدهم جنوری/ژانویه این دستور آنان را نادیده بگیرند و آموزش در مدارس را ادامه دهند با مرگ مواجه خواهند شد.

روزنامه همچنین نوشته است که در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان نیز صدها مدرسه بسته یا به آتش کشیده شده است. روزنامه مخالفت با مدارس را "مغایر اساسات اسلام و جنایت نابخشودنی علیه مردم" دانسته است.

ویسا از مقامات دو کشور، رهبران قومی و روحانیان خواسته است که جلو بسته شدن مدارس در دو سوی مرز را با جدیت و هوشیاری کامل بگیرند.

روزنامه افغانستان انتصاب یک شهردار زن در نیلی، مرکز ولایت دایکندی در مرکز افغانستان را "جزو اقدامات نمادین" دولت این کشور دانسته است.

اخیراً اداره ارگانهای محلی افغانستان عذرا جعفری را به عنوان شهر دار نیلی، مرکز ولایت دایکندی منصوب کرد.

روزنامه انتقاد کرده که دولت یک زن را در منطقه ای به عنوان شهردار منصوب کرده است که شهری در آن جا وجود ندارد و با گذشت هفت سال از عمر دولت جدید نشانه ای از ساخت و ساز در آن جا دیده نمی شود.

روزنامه همچنین با توجه به انتصاب حبیبه سرابی به عنوان والی بامیان، نوشته است که این انتصاب جز این که "تابلوی درشت از دموکراسی" دانسته شود و تبلیغات گرمی برای دولت فراهم کند، برای بامیان نتیجه ای در پی نداشته است.

مطالب مرتبط