گذرگاه سالنگ پس از آن که پنج قربانی گرفت، باز شد

گذرگاه سالنگ
Image caption گذرگاه سالنگ مناطق شمالی افغانستان را با کابل و مناطق جنوبی این کشور وصل می کند

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید گذرگاه سالنگ، که در پی بارش برف و برفکوچ (بهمن)، سه روز بسته بود، حالا به روی ترافیک باز شده است.

اما بر اساس گزارشها در اثر برفکوچ در این گذرگاه دست کم پنج تن کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

گذرگاه سالنگ که در شاهراه کابل-مزار واقع شده و تونل معروف سالنگ هم در همین گذرگاه واقع شده، شمال افغانستان را با کابل، پایتخت و مناطق جنوبی این کشور وصل می کند.

ژنرال رجب، مسئول اداره حفظ و مراقبت گذرگاه سالنگ می گوید در مناطق مختلف این گذرگاه بیش از ۴۰ برفکوچ فرود آمد و جان دست کم پنج نفر را گرفته و ۱۱ تن دیگر را زخمی کرده است.

ژنرال رجب گفت بسته شدن شاهراه سالنگ و فرود آمدن برفکوچ به وسایط نقلیه ای که در راه گیرمانده بودند، نیز آسیب رسانده است.

وزارت داخله با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته است که تلاشهای بیشتر برای پاک کردن این گذرگاه، که از مناطق سرد و برفگیر است، ادامه دارد.

بسته شدن راه ها در مناطق کوهستانی افغانستان از مشکلات عمده این مناطق در فصل زمستان است.

مقامات وزارت فواید عامه افغانستان می گویند در حال حاضر بعضی راه ها در ولایت های بامیان، دایکندی، غور و بدخشان بسته است.

پیش از این شماری از ساکنان ولایت دایکندی در تماس با بی بی سی گفتند که در پی بسته شدن راههای این ولایت مردم با کمبود و افزایش بهای مواد غذایی روبرو شده اند.

یک نماینده دایکندی در شورای ملی افغانستان، هشدار داد که اگر دولت توجه لازم را نکند، گرسنگی جان شماری از مردم را در این ولایت تهدید می کند.

این در حالی است که برف، سرما و گرسنگی در سال گذشته منجر به مرگ بیش از هزار نفر در سراسر افغانستان شد که انتقادهای زیادی را علیه دولت این کشور در پی داشت.

امسال نیز شماری از اعضای شورای ملی و رسانه های افغانستان هشدار داده اند که اگر دولت و سازمانهای کمک کننده در این مورد تدابیر لازم را روی دست نگیرند، ممکن است مشکلات سال گذشته تکرار شود.

مطالب مرتبط