به روز شده:  11:09 گرينويچ - شنبه 17 ژانويه 2009 - 28 دی 1387

فیلمی از زندگی مولوی در افغانستان

تصویر منسوب به مولانا

مولانا در افغانستان طرفداران زیادی دارد، اما تاکنون فیلمی در مورد زندگی او ساخته نشده است

"پیر چراغ به دست" نام فیلمی در مورد زندگی مولانا جلال الدین محمد بلخی (مولوی) است که کار فیلم برداری آن در افغانستان آغاز شده است.

قرار است این فیلم توسط نهاد دولتی افغان فیلم و با هزینه دولت افغانستان ساخته شود.

لطیف احمدی، رئیس افغان فیلم، که کارگردانی این فیلم را به عهده دارد، در گفتگو با بی بی سی گفت این فیلم، روایت کاملی از زندگی مولوی خواهد بود و زندگی مولوی از تولد تا مرگ به تصویر کشیده خواهد شد.

آقای احمدی می گوید، آنها وسایل کافی و لازم را برای فیلم برداری و ساخت این فیلم در اختیار دارند، اما تنها مشکلی که ممکن است کار آنها را با دشواری روبرو کند، ایجاد محیط و فضای مناسب این فیلم است که نیازمند ساختن ساختمانها و محله های قدیمی است.

کارگردان فیلم "پیر چراغ به دست" می گوید با همه مشکلاتی که وجود دارد، آنها تلاش می کنند به زودی این فیلم را روی پرده های سینما ببرند.

لطیف احمدی می گوید برای ساخت این فیلم از دولت ترکیه و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو ) نیز درخواست همکاری کرده است، اما به گفته او مقام های دولت افغانستان قول داده اند تا هزینه ساخت این فیلم را به طور کامل بپردازند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هنوز مشخص نیست برای ساخت این فیلم چه مقدار پول نیاز است.

همزمان با ساخت این فیلم در افغانستان، در کشور های دیگر از جمله ایتالیا، ترکیه و آمریکا نیز تلاش هایی برای به تصویر کشیدن زندگی مولوی آغاز شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.