مرگ پانزده شورشی در منطقه قبایلی پاکستان

طالبان پاکستانی
Image caption مقام های نظامی پاکستان می گویند بیش از 1500 شورشی را در چهار ماه گذشته در مناطق قبایلی کشته اند

مقام های امنیتی پاکستان می گویند، شبه نظامیان وابسته به دولت دست کم 15 تن از شورشیان را در نزدیکی مرز با افغانستان کشته اند.

این شورشیان به دنبال درگیری سختی که بین آنها و شبه نظامیان پاکستانی در منطقه دروازگی از مناطق قبایلی مهمند رخ داد، کشته شدند. گزارشها حاکی است که یک سرباز نیز در جریان این درگیری کشته شده است. مهمند در جنوب باجور قرار دارد، جایی که نظامیان پاکستانی از چهار ماه به این سو عملیاتی را علیه شورشیان به راه انداخته اند.

مقام های نظامی پاکستان مدعی اند که در این عملیات چهارماهه بیش از 1500 شورشی کشته شده اند. مناطق قبایلی پاکستان بعد از آن به خشونت کشیده شد که صدها تن از طالبان به دنبال شکست در افغانستان، به پناه بردند.

فعالیت شورشیان در مناطق قبایلی پاکستان، سبب شد که طالبان افغان نیز پناهگاه امنی بیابند و از آنجا حملات خود را علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان سازماندهی کنند.

به دنبال سفر اخیر آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان به افغانستان، مقام های هردو کشور می گویند آنها به توافق های جدیدی در مورد مبارزه مشترک علیه شورشیان دست یافته اند.

هر چند جزییات این توافق ها هنوز روشن نیست، اما مقام های ارتش افغانستان می گویند که سال 2009 سال خونین خواهد، بود و ارتش افغانستان با حمایت متحدانش حملات خود را علیه شورشیان شدت بیشتری خواهد داد.

این در حالی است که دولت پاکستان اخیرا در منطقه موسوم به خیبر اجنسی نیز، عملیاتی را علیه شورشیان به راه انداخت.

پاکستان اعلام کرد که هدف از این عملیات تامین امنیت مسیر، پیشاور- تورخم است، که مسیر اصلی تدارکاتی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان به حساب می آید.

شورشیان در ماه های اخیر با چهار حمله به کاروانهای تدارکاتی ناتو این مسیر را نا امن و نیروهای ناتو در افغانستان را با چالش جدی مواجه کردند.

میلیبند: پاکستان جدی تر عمل کند

در همین حال دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا، از پاکستان خواست، اقداماتش را علیه تندروان در پاکستان سرعت بیشتری بخشد آقای میلیبند که به دنبال دیدارش از هند به پاکستان رفته است، با اشاره به حوادث بمبئی گفت:" جامعه جهانی از پاکستان می خواهد بیشتر و سریع تر تلاش کند."

آقای میلیبند افزود:" من از دولت پاکستان می خواهم دست به اقدامی بزند، چون مردم بریتانیا از این موضوع ناراحت شده اند، چون تروریسمی که از پاکستان می آید ثبات تمام منطقه را تهدید می کند."

به دنبال حملات بمبئی که در آن بیش از 170 نفر کشته شدند، دولت هند، مدعی است که شواهدی را مبنی بر ارتباط دولت پاکستان با عاملان حملات بمبئی در دست دارد.

پاکستان هنوز هر نوع رابطه با این حملات را انکار کرده و قول داده است برای تحقیقات در مورد حملات بمبئی با هند همکاری کند.

مطالب مرتبط