نشریات کابل: یکشنبه ۲۹ جدی

بمبگذاری انتحاری روز شنبه در کابل و تلفات غیرنظامیان در افغانستان، از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

در بمبگذاری انتحاری روز شنبه، ۲۸ جدی/دی در نزدیکی سفارتخانه آلمان در کابل، دست کم پنج تن کشته و بیش از ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند که بیشتر آنان غیرنظامی هستند.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که یک هفته پس از بسته شدن دفترهای دو سازمان تندرو در پاکستان میزان حملات انتحاری در افغانستان افزایش یافته است.

با آن که مسئولیت بمبگذاری دیروز را گروه طالبان به دوش گرفت، نویسنده انیس تلویحاً سازمان القاعده را مسئول این گونه بمبگذاری ها و کشتار غیرنظامیان دانسته است.

انیس این سازمان را مورد انتقاد قرار داده است که چرا بجای سازماندهی حمله های انتحاری در افغانستان و پاکستان به حملات اسرائیل به غزه در فلسطین توجه نمی کند.

روزنامه افغانستان گسترش نفوذ طالبان را بیشتر از این که به قدرت واقعی این گروه مرتبط بداند، ناشی از "ضعف" نیروهای امنیتی افغانستان و "عدم هماهنگی" نیروهای داخلی و خارجی دانسته است.

نویسنده روزنامه همچنین به این عقیده است که طالبان با این حمله، که نخستین حمله آنان در سال ۲۰۰۹ میلادی است، خواستند این پیام را بفرستند که این امسال نیز "خونین" خواهد بود.

روزنامه ارائه آمار ضد و نقیض از سوی مراجع مختلف نظامی و امنیتی از تلفات این بمبگذاری را نشانه ای از "بی خبری، عدم هماهنگی و پنهان کاری" آنها دانسته است.

روزنامه پیمان انتشار گزارش تازه سازمان دیده بان حقوق بشر، که در آن از کشتار غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی شده را "زنگ خطری" برای دولت افغانستان دانسته است.

پیمان هم به این نظر است که افزایش حملات طالبان بیشتر از این که ریشه در نیرومندی طالبان داشته باشد، ریشه در "ناکارآیی" دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن دارد.

به عقیده پیمان، دولت افغانستان در هفت سال گذشته علیرغم صرف میلیاردها دلار نتوانست به اهداف تعیین شده خود برسد و اعتماد مردم را به دست آورد.

روزنامه ویسا با توجه به درخواست کای آیده، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان از باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا مبنی بر عدم تغییر استراتژی فعلی جنگ با تروریسم، تاکید کرده است که "کشتار غیرنظامیان باید از استراتژی جنگ در افغانستان حذف شود."

به نوشته روزنامه آقای آیده این درخواست را در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس مطرح کرده است.

نویسنده روزنامه به این باور است که نیروهای آمریکایی در باره کشتار غیرنظامیان "بی توجهی" می کنند و در بعضی موارد کوشش می کنند شمار غیرنظامیان کشته شده را "ناچیز" نشان دهند.

ویسا همچنین از آمریکا خواسته است که در صورت تغییر استراتژی جنگ در افغانستان باید بجای افزایش نیروهای خارجی در این کشور، نیروهای مسلح داخلی را در افغانستان تقویت کند.

هفته نامه مجاهد با توجه به اعلام تشکیل کمیسیونی برای نظارت بر انتصاب والی ها و افزایش صلاحیت های آنان، نوشته است که اگر این اقدام دولت برای تقویت مشارکت ولایت ها باشد، تقویت شوراهای منتخب ولایتی گزینه بهتری است.

اما نویسنده با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری این نگرانی را مطرح کرده که ممکن است از این کمیسیون در مبارزات انتخاباتی "سوء استفاده" شود.

مجاهد همچنین به این عقیده است که فساد و مشکلاتی که در افغانستان وجود دارد بیشتر ناشی از تمرکز قدرت در مرکز، به ویژه در دست رئیس جمهوری است که در قانون اساسی این کشور بر آن تاکید شده است.

مطالب مرتبط