11:36 گرينويچ - يکشنبه 18 ژانويه 2009 - 29 دی 1387

انتقاد ناتو از 'فساد و بی کفایتی دولت افغانستان'

یاب د هوپ شفر

دبیر کل ناتو می گوید افغان ها استحقاق داشتن یک دولت کارآمد و با کفایت را دارند

یاب د هوپ شفر، دبیر کل پیمان ناتو می گوید فساد و بی کفایتی دولت افغانستان به همان اندازه وجود شورشیان، در بی ثباتی مزمن این کشور نقش دارد.

دبیر کل ناتو در مقاله ای در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، نوشته است که جامعه بین المللی برای این که بخواهد دولت افغانستان از عهده اداره کشور برآید، هم از لحاظ جانی و هم مالی، به حد کافی به این کشور خدمت کرده است.

وی می نویسد که مقامات افغانستان باید انتخاب های سیاسی مشکلی بکنند و اضافه می کند که افغان ها دولتی می خواهند که شایستگی وفاداری و اعتماد آنان را داشته باشد.

یاب د هوپ شفر، خاطر نشان می سازد که در حالی که شمال و غرب افغانستان آرام است، جنوب و شرق این کشور صحنه خشونت، مواد مخدر و بی کفایتی دولت است.

گفتگوی شهناز ایرج با صبغت الله سنجر و محمد علی رضوانی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وی می گوید جامعه بین المللی حق دارد سئوال کند چه تعداد بیشتری اعم از زن و مرد باید کشته شوند تا این عملیات در افغانستان پایان یاید.

الترا نیسمیت، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید پیامی که دبیر کل پیمان ناتو به دولت افغانستان می فرستد صریح و روشن است.

این پیام این است که مشکل اصلی، قدرت بیش از حد طالبان نیست بلکه خوب اداره نکردن کشور است.

پاسخ دولت افغانستان

در همین حال صبغت الله سنجر رئیس اداره سیاست گذاری در دفتر رئیس جمهور کرزی اظهارات آقای شیفر را غیر واقع بینانه خواند.

آقای سنجر در گفتگو با بی بی سی گفت در سالهای گذشته آمریکا توجه خود را بیشتر به عراق متمرکز کرد و این مساله سبب شد تا دولت افغانستان آنگونه که لازم بود تقویت نشود.

کابینه آقای کرزی

کارشناسان معتقدند که بعید نیست شدت انتقاد ها از دولت به رهبری آقای کرزی با انتقال قدرت در آمریکا مرتبط باشد

این مقام دولت افغانستان گفت :"منکر فساد در ادارات دولتی افغانستان نیستیم اما عواملی برای فساد وجود دارد،ما همواره پیشنهاد کرده ایم که کمک های از طریق دولت افغانستان به مصرف برسد اما بیشترین کمکها از طریق کشورهای خارجی مصرف شده و کشور هایی مسئول هستند که در حق مردم افغانستان جفا کردند."

صبغت الله سنجر در پاسخ به این سخنان آقای شیفر که مردم در مناطق آرام شمال و غرب شاهد تغییر نبوده اند، تاکید کرد که "تغیر به همه قریه ها رسیده است، باز سازی ها دامن گیر است، مردم حس می کنند."

رئیس اداره سیاست گذاری آقای کرزی همچنین به تلاش های دولت برای مبارزه با فساد را بر شمرد از جمله اینکه سال گذشته کمیسیونی ایجاد شد که عوامل فساد

را شناسایی کند و حالا کمیسیون دیگری برای اجرا کردن برنامه مبارزه با فساد، ایجاد شده است.

صبغت الله سنجر تاکید کرد که اگر جامعه جهانی مطابق برنامه های دولت افغانستان حرکت کنند وضعیت به صورت امیدوار کننده ای به پیش خواهد رفت.

در همین حال کار شناسان می گویند بعید نیست که شدت انتقاد ها از دولت به رهبری آقای کرزی با انتقال قدرت در آمریکا مرتبط باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.