نشریات کابل: دوشنبه ۳۰ جدی

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی مقاله یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو در روزنامه واشنگتن پست پرداخته است.

یاپ د هوپ شفر، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک ناتو روز یکشنبه، ۲۹ جدی/دی در مطلبی در روزنامه واشنگتن پست نوشت که "فساد و بی کفایتی دولت افغانستان" به اندازه فعالیت شورشیان در بی ثباتی این کشور نقش دارد. روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "مسئول کیست؟" سخنان دبیر کل ناتو را "کلی گویی و اتهام علیه دولت افغانستان" خوانده و آن را کاری برای جلب رضایت افکار عمومی دانسته است.

اما نویسنده تاکید کرده که اگر مسائل افغانستان به گونه واقعبینانه بررسی شود، دوستان بین المللی این کشور در "تعیین تکلیف و جهت دهی امور" نقش فعالی دارند.

انیس در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده است که بجای متهم کردن دولت افغانستان باید در عمل برای حل مشکلات این کشور دست به کار شد.

اما روزنامه افغانستان نوشته است که نوشته آقای شفر به همان اندازه که واقعیت های موجود افغانستان را آشکار می کند، تردید اعضای ناتو در حمایت از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را نیز واضح می کند.

به عقیده روزنامه عدم برخورد قاطع دولت افغانستان با مخالفان و مواد مخدر، چهره ای "ضعیف و ناکارآمد" از دولت این کشور ارائه کرده است.

روزنامه هشت صبح با توجه به سخنان اخیر وزیر خارجه پاکستان که گفته میانجیگری آقای کرزی در کنترل تنش ها میان هند و پاکستان موثر بود، با لحن طنزآمیزی نوشته است که "اگر کل طبیب بودی، سر خود دوا کردی."

به نوشته روزنامه، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان اعلام کرده است که آقای کرزی به درخواست آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان میان هند و پاکستان میانجیگری کرده است.

نویسنده سرمقاله در مورد این که چنین درخواستی مطرح شده باشد یا واقعاً آقای کرزی میانجیگری کرده باشد، شک و تردیدهایی را مطرح کرده است.

اما نویسنده در ادامه مطلب نتیجه گیری کرده که ممکن است پاکستانی ها با عنوان کردن این موضوع از یک سو "با اخلال مناسبات دوستانه هند و افغانستان، هندی ها را بترسانند و از سوی دیگر تلویحاً این باور را به مردم افغانستان القا کنند که رئیس جمهوری شان مطیع آنان است."

روزنامه ویسا اعلام آتش بس از سوی دولت اسرائیل در غزه را " صلح نابرابر پس از جنگ نابرابر" خوانده به دلیل آن چه که "عدم انجام مسئولیت" از سوی جامعه بین المللی خوانده، در این مورد انتقاد کرده است.

به نظر ویسا "سکوت جهانی" در قبال قضیه غزه "روحیه وابستگی به قدرت های بزرگ جهانی" را رایج می کند و همچنین این نظر را در میان کشورهای ضعیف قوت می بخشد که زندگی سیاسی بدون پشتوانه مقتدر جهانی ناممکن است.

مطالب مرتبط