افغانها در مورد بوش چی می گویند

جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا در حالی کاخ سفید را ترک می کند که تصمیم های او در دو دوره کاری اش تاثیرات عمیقی بر اوضاع جهان، به ویژه افغانستان بجا گذاشت.

حمله به افغانستان یکی از تصمیم های عمده آقای بوش بود که سرانجام منجر به شکست طالبان و روی کار آمدن دولت منتخب در افغانستان شد.

به دنبال حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان افزون بر نظام سیاسی، خیلی چیزهای دیگر نیز تغییر کرد، اما یک چیز همچنان باقی ماند " جنگ" با آنکه هزاران تن از نیروهای حافظ صلح و امنیت در افغانستان مستقرند، اما در عمل "امنیت صلح" هنوز برای افغانها رویایی بیش نیست.

با همه اینها افغانها به بوش و کار نامه او چگونه نگاه می کنند؟

در هفت سال گذشته میلیاردها دلار برای بازسازی و بهبود زندگی مردم افغانستان مصرف شده و زمینه آموزش برای کودکان و جوانان، به ویژه دختران فراهم شده است،عده ای این تغییرات را مثبت می دانند و از بوش خاطره خوشی دارند اما عده ای هنوز هم از وضع موجود ناراضی اهستند.

آنچه در زیر می خوانید نظر چند تن از افغانها در مور جورج بوش است

مهسا طایع، روزنامه نگار:" بوش در حالی کاخ سفید را ترک می کند که به هیچ کدام از دغدغه هایش در طول هشت سال گذشته پاسخی نیافت. او بود که سرشار از اعتماد به نفس و اطمینان، به صراحت اعلام کرد که هیچ گوشه ای از جهان برای پناه دادن به تروریست ها مکان امنی نخواهد بود، اما تروریسمی که از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۸ بر سر زبان بوش بود، همچنان امان نیروهای ناتو را در افغانستان برید و منطقه را به آشوب کشید.

طبیعی است که در چنین شرایطی نه تنها اوضاع سیاسی، نظامی و امنیتی افغانستان آشفته و نگران کننده است، بلکه زندگی تک تک شهروندان افغانی را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

من معتقدم که بزرگترین تاثیر منفی سیاست های آقای بوش بر زندگی مردم افغانستان، مایوس کردن مردم نسبت به آینده است. حال باید نیروی زیادی صرف شود تا مردم افغانستان یک بار دیگر به جامعه حهانی و بخصوص دولت آمریکا اعتماد کنند."

احمد فواد، روزنامه نگار:" در واقعیت امر تصمیم های جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا برای مردم کشورم تاثیرات مثبتی داشت. مثلاً حمله نظامی به افغانستان و متلاشی کردن گروه طالبان و القاعده، اعزام نیروی نظامی برای تامین امنیت در افغانستان، کمک مالی برای بازسازی به دولت افغانستان، تلاش برای آوردن دموکراسی و آزادی بیان، از جمله کارهایی بود که دولت آمریکا انجام داد.

پس از آن که گروه طالبان از بین برده شد، امنیت در این کشور خوب شد، وضعیت اقتصادی مردم بهبود یافت، مکاتب به روی دختران و پسران باز شد و بازسازی در عرصه های مختلف در سراسر کشور آغاز شد.

در کل این مسایل به نفع تک تک مردم افغانستان از جمله خودم بود.

محمد ضیا نوین دانشجو:" به نظر من بزرگترین تصمیم بوش مبارزه با تروریسم بعد از ۱۱ سپتامبر بود که تاثیرات عمیقی بر زندگی تمام مردم افغانستان، به خصوص کسانی که آرزوی درس و آموزش داشتند، گذاشته است.

اما تاثیراتی که تصمیم های او بر زندگی شخصی خودم گذاشت این بود که من توانستم شامل دانشگاه شوم و به تحصیلم ادامه دهم.

در زمان طالبان شرایط طوری بود که زمینه تحصیل چندان مساعد نبود، از هر نگاه - از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فشارهای دیگری که آنها بر سر مردم وارد می کردند.

در چنین شرایطی بسیار مشکل بود که جوانان تحصیل کنند.

نصرالله، قصاب: از وقتی که جورج بوش در آمریکا به قدرت رسید و قوای خارجی در افغانستان آمد، وضعیت نسبت به زمان طالبان خوبتر شد.

حالا جوانان می توانند تحصیل و تفریح کنند، دختران می توانند به مکتب بروند. نسبت به گذشته حالا خیلی وضع بهتر شده.

حالا جنگ به شدت زمان طالبان نیست، اگر باشد هم جزئی است و آن هم انشاءالله خوب می شود. در زندگی خودم بسیار تغییر آمد. در آن وقت (زمان طالبان) ما نمی توانستیم کار کنیم، آنگونه که حالا کار می کنیم.

در زمان طالبان مردم را می زدند که تو شمالی وال (اهل شمال کابل) هستی یا سلاح داری، خلاصه مشکل زیاد بود. حالا به فضل خدا هیچ مساله ای نیست.

هر کس سرگرم کار خود است.

رحمت الله مغازه دار:" بعد از آن که جورج بوش آمد، زندگی من روز به روز بدتر شد، جنگ و جنجال زیاد شد، بوش مخالف مسلمانها است.

اقتصادم هم خوب نشد، هر روز انفجار، هر روز حمله انتحاری نمی توانیم کار کنیم هر روز در ترس و هراس."

هما،دانشجو:" حملات انتحاری روز به روز بیشتر می شود، زمینه کار برای مردم مساعد نشد،عده ای که مهاجر بودند و بازگشتند، حالا دوباره مهاجر می شوند.

اما ما باز هم امیدواریم که بعد از این که آقای بوش رفت و اوباما آمد، برنامه های خوب و نیکی برای افغانستان داشته باشد.

کارهای بوش برکار و زندگی خودم تاثیرات خوبی نداشت، من نتوانستم آنگونه که انتظار داشتم درس بخوانم و کار کنم.

ما آرزوهای دیگری داشتیم. خیلی بیشتر از اینها.

مطالب مرتبط