'آمریکا مسیر تازه ای برای رساندن تدارکات به افغانستان انتخاب می کند'

ژنرال کیانی و ژنرال پترئوس(چپ)
Image caption ژنرال پترئوس در سفر خود به پاکستان با اشفق کیانی، رئیس ستاد ارتش پاکستان گفتگو کرد

ژنرال پترئوس، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی این خبر را تایید کرده است که آمریکا در صدد پیدا کردن مسیر تازه ای در آسیای میانه برای رساندن تدارکات نظامی به افغانستان است.

ژنرال پترئوس که پس از گفتگو با مقامات ارشد پاکستان در اسلام آباد صحبت می کرد در مورد امنیت راه های تدارکاتی کنونی پیمان ناتو ابراز نگرانی کرد.

این راه ها که از خاک پاکستان عبور می کند تا کنون چندین بار در اثر حملات طالبان مسدود شده است.

ژنرال پترئوس در کنفرانس مطبوعاتی خود در اسلام آباد گفت آمریکا به کمک به پاکستان برای مقابله با تروریسم و ستیزه جویی در مناطق قبایلی پاکستان ادامه خواهد داد. وی افزود که کاملا روشن است که موفقیت پاکستاندر مبارزه با مشکلات داخلی خود به نفع تمام کشورهای درگیر است.

بنا بر گزارش ها آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان از آمریکا خواسته است که به حمله به مناطق قبایلی پاکستان با هواپیماهای بدون سرنشین پایان دهد.

این حملات که هدف آن مخفی گاه های طالبان و القاعده است مسبب کشته شدن غیر نظامیان معرفی شده است.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید دولت پاکستان معتقد است که این حملات موجب خشم مردم شده و تلاش های خود دولت پاکستان برای مبارزه با تروریسم را کم اثر می کند.

ژنرال پترئوس از طرفداران افزایش قابل توجه نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

آمریکا می گوید برای مبارزه با طالبان که عملیات آنها در افغانستان مدتی است شدت یافته، در سال جاری میلادی تا 30 هزار سرباز اضافی به این کشور اعزام می دارد.

این عده به 33 هزار سرباز آمریکایی و 32 هزار سرباز کشورهای دیگر عضو ناتو در افغانستان ملحق خواهند شد.

در تحولی دیگر، مقامات مناطق قبایلی وزیرستان شمالی می گویند کسانی که ظن آن می رود از پیکارجویان طالبان بوده اند، 6 نفر را به اتهام جاسوسی برای آمریکایی ها کشته اند.

یکی از این افراد را از درخت حلق آویز کرده و 5 نفر دیگر را با شلیک گلوله کشته اند.

مطالب مرتبط