حملات انتحاری در افغانستان تلفاتی برجای گذاشت

هرات
Image caption ستون نظامی ارتش افغانستان در هرات هدف حمله قرار گرفت

حملات انتحاری در افغانستان تلفاتی برجای گذاشته و آمریکا گزارش کشته شدن غیرنظامیان در عملیات اخیر را بررسی می کند.

روز چهارشنبه، 21 ژانویه (2 دلو/بهمن)، مقامات محلی در ولایت بغلان، در شمال افغانستان، گزارش کردند که انفجار انتحاری در یک مراسم عروسی در این ولایت پنج کودک و یک مامور ارشد پلیس محلی را زخمی کرده است.

همزمان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از تلفات حمله انتحاری به یک ستون خودروهای نظامی ارتش در غرب این کشور خبر داده است.

براساس این گزارش، راننده یک خودرو بمب گذاری شده این خودرو را در نزدیک ستون ارتشی منفجر کرد که در نتیجه این انفجار، دو عضو ارتش ملی افغانستان جان خود را از دست دادند.

این حمله انتحاری در نقطه ای در حدود سی کیلومتری شهر هرات روی داد.

در خبری دیگر در مورد مقابله با شورشیان مخالف دولت، مقامات پلیس غرب افغانستان گفته اند که یازده عضو مسلح طالبان در درگیری با ماموران پلیس در ولسوالی جند، ولایت بادغیس، کشته شده اند.

محمد ایوب نیازیار، فرمانده پلیس بادغیس، در مصاحبه با بی بی سی گفته که این درگیری شب گذشته و در پی حمله شورشیان طالبان به پاسگاه پلیس جوند روی داد.

به گفته این مقام پلیس بادغیس، تعدادی از مهاجمان مسلح نیز در این عملیات زخمی شدند اما به نیروهای پلیس آسیبی نرسید.

وی گفته است که مردم محلی نیز در این عملیات به کمک پلیس شتافتند و در حال حاضر، شماری از شورشیان در منطقه موسوم به کوچه در محاصره نیروهای پلیس هستند.

طالبان هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.

بررسی خبر تلفات غیرنظامی

در همانحال، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان گفته اند که گزارش های مربوط به تلفات غیرنظامی عملیات این نیروها در اوایل هتفه جاری را مورد بررسی قرار می دهند.

Image caption حامد کرزی در جلوگیری از تلفات غیرنظامی تاکید داشته است

روز سه شنبه، سخنگوی نیروهای ائتلاف اعلام کردند که یک فرمانده ارشد و نوزده عضو مسلح طالبان را در جریان عملیات شبانه در دره تگاب، واقع در ولایت کاپیسا، در شمال کابل، از پای در آورده اند.

در مقابل، برخی از منابع خبری افغان به نقل از ساکنان محلی گزارش کردند که در این حمله، بیست و پنج غیرنظامی جان خود را از دست داده اند.

پیشتر، یک مقام ارشد پلیس ولایت کاپسیا گفته بود مقامات و ریش سفیدان محلی در ملاقات با یک هیات دولتی، کشته شدن غیر نظامیان را تکذیب کرده اند.

به گفته این منبع پلیس، روستائیان گفته اند که در حمله هوایی نیروهای ائتلاف شانزده شورشی مسلح از جمله یک فرمانده طالبان کشته شده اند و این حمله تلفات غیرنظامی نداشته است.

در گذشته، تلفات غیرنظامی عملیات نیروهای ائتلاف با انتقاد مقامات افغان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری، مواجه شده است.

آقای کرزی در موارد متعدد از نیروهای آمریکایی و ناتو خواسته است تا در عملیات خود به حفظ جان غیرنظامیان توجه داشته باشند.

دوره کنونی ریاست جمهوری حامد کرزی به زودی به پایان می رسد و تلفات غیرنظامیان می تواند حمایت رای دهندگان از وی را تضعیف کند و به انتخاب مجدد آقای کرزی آسیب برساند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا، مقابله با شورشیان و استقرار امنیت در افغانستان را یکی از اولویت های سیاست خارجی خود اعلام کرده است.

مطالب مرتبط