افتتاح جاده 200 کیلومتری ساخت هند در غرب افغانستان

بازار افغانستان
Image caption هند با این جاده می تواند کالاهای صادراتی خود را توسط دریا به ایران ارسال کرده و از این مسیر کالاها را به بازار افغانستان حمل کند.

جاده جدیدی در غرب افغانستان با حضور رئیس جمهور افعانستان و وزیر خارجه هند افتتاح شد. این بزرگراه توسط هند ساخته شده و پیوندی میان مرز افغانستان و ایران تا کابل پایتخت ایجاد می کند.

این پروژه نشانگر جاذبه فعالیت اقتصادی هند در افغانستان است.

ساخت این جاده 200 کیلومتری، حدود 85 میلیون دلار هزینه در بر داشته است.

این بزرگراه مرزهای افغانستان و ایران و شهرهای هرات، قندهار و کابل را به هم متصل می کند.

این جاده در ایران به سواحل این کشور وصل می شود. از آنجاییکه مرز زمینی هند به افغانستان بسته است، هند با این جاده می تواند کالاهای صادراتی خود را توسط دریا به ایران ارسال کرده و از این مسیر کالاها را به بازار افغانستان حمل کند. هندوستان امکان صادرات از پاکستان به افغانستان را به دلیل تنش این کشور با پاکستان ندارد.

این بزرگراه تازه ترین پروژه هندوستان برای توجه به سرمایه گذاری اقتصادی و فعالیت سیاسی در افغانستان است.

دهلی همکاری زیادی در کمک رسانی و بازسازی افغانستان انجام داده است. هندوستان در ساخت مکان پارلمان جدید افغانستان کمک کرد و شبکه برق رسانی افغانستان را نیز مورد بازسازی قرار داده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به تازگی در سفری به هند در پی حملات بمبئی با این کشور اعلام همبستگی کرد، حملاتی که هند گروههای تند رو پاکستانی را در آن مقصر می داند. اما هند معتقد است که افغانستان نیز در این امر مشکلاتی را به وجود آورده است.

پروژه ساخت این جاده در پی حملات شورشیان و مرگ تعداد زیادی از کارگران هندی به تعویق افتاده بود.

همچنین در ماه ژوئیه یک بمب گذار انتحاری در سفارت هند در کابل بیش از 50 نفر را کشت.

افغانستان، سرویس امنیت پاکستان را متهم کرد که ارتباطی با این بمب گذاری داشته است.

مطالب مرتبط