'افغانستان با نماینده اوباما همکاری می کند'

ریچارد هولبروک
Image caption آقای هولبروک نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل و از چهره های شناخته شده دموکرات است

انتصاب ریچارد هولبروک به عنوان فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان و پاکستان با واکنش مثبت دولت افغانستان مواجه شده است.

آقای اوباما روز گذشته، ۳ دلو/بهمن اعلام کرد که آقای هولبروک را به عنوان نماینده ویژه خود در امور این کشور، منصوب کرده است.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که دولت افغانستان امیدوار است که آقای هولبروک بتواند برای هماهنگی بیشتر در مبارزه با تروریسم در منطقه کارهایی انجام دهد.

آقای بهین گفت انتصاب آقای هولبروک در برچیدن مراکز تروریستی که به گفته او عمدتاً در داخل خاک پاکستان است، کمک خواهد کرد. او گفت: "چیزی که بسیار مهم است این است که باید پایگاه های تروریستی از این منطقه که عمدتاً در آن سوی خط دیورند است، نابود شود."

آقای بهین افزود: "من فکر می کنم مشکل ترین مسئله در منطقه ما تروریسم است که به یک خطر جدی تبدیل شده و به همین دلیل است که ما خواهان همکاری های منطقه ای در مبارزه با تروریسم هستیم."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین گفت: "بدون شک حضور نماینده جدید آمریکا در امور افغانستان و پاکستان برای هماهنگی بیشتر میان دو کشور در مبارزه با تروریسم کمک می کند."

او همچنین گفت که موضوع نابودی مراکز تروریستی در "آن سوی خط دیورند"، یعنی داخل خاک پاکستان مورد توجه بیشتری قرار گیرد و گام های عملی در این مورد برداشته شود. آقای بهین تاکید کرد که آقای هولبروک باید دولت پاکستان را تشویق کند که در مبارزه با تروریسم بیشتر تلاش کند.

دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که "تروریستان" از مناطق قبایلی در داخل خاک پاکستان حمایت می شوند و در همین مناطق منابع مالی و نظامی برای آنان فراهم می شود. دولت افغانستان می گوید تا زمانی که ریشه های تروریسم در این مناطق نابود نشود، خطر تروریسم در منطقه همچنان باقی خواهد ماند.

اما دولت پاکستان این ادعا را که تروریسم ریشه در خاک این کشور داشته باشد، بار ها رد کرده است. آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در سفر خود به کابل در ۱۸ جدی/دی تاکید کرد که وجود مراکز تروریستی را در خاک خود تحمل نمی کند.

با این این همه آقای بهین می گوید تا اکنون به طور رسمی نمی داند که آقای هولبروک چه مسئولیت هایی به دوش دارد. او گفت: "البته تا حال در باره وظایف ایشان چیزی در دست نداریم ولی این فرستاده آقای اوباما را حکومت افغانستان خوش آمدید می گوید و با ایشان همکاری های لازم و دوستانه انجام می دهد."

کمک های اقتصادی

Image caption بهین گفت: بدون شک حضور نماینده جدید آمریکا در امور افغانستان و پاکستان برای هماهنگی بیشتر میان دو کشور در مبارزه با تروریسم کمک می کند

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین گفت کمک های اقتصادی برای این کشور اهمیت زیادی دارد. او گفت که دولت افغانستان انتظار دارد که با انتصاب آقای هولبروک کمکهای آمریکا در این زمینه افزایش یابد.

آقای بهین همچنین ابراز امیدواری کرد که انتصاب آقای هولبروک به افزایش ظرفیت های کاری نهادهای دولتی افغانستان و تقویت دموکراسی نیز در این کشور کمک کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مراسم ادای سوگند خود گفت که تلاش می کند در افغانستان صلح برقرار شود. آقای اوباما همچنین گفت که در افغانستان صلح پایدار برقرار نمی شود، مگر این که فرصت های جدیدی برای افغانستان و پاکستان به وجود آید.

او برای زیر نظر داشتن اوضاع افغانستان و پاکستان از نزدیک آقای هولبروک را به عنوان نماینده خود در امور پاکستان و افغانستان منصوب کرد. آقای هولبروک گفته است که اگر دولت آمریکا برنامه های خود را در افغانستان منسجم کند، می تواند اثر آن را تا ده برابر افزایش دهد.

او نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد و از چهره های شناخته شده حزب دموکرات این کشور است. آقای هولبروک همچنین در دهه ۱۹۹۰ سفیر آمریکا در آلمان بود.

مطالب مرتبط