استقبال کرزی از تصمیم بستن زندان گوانتانامو

حامد کرزی و باراک اوباما
Image caption آقای کرزی تصمیم آقای اوباما برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو را اقدامی نیک برای جلب حمایت بین المللی در جنگ با تروریسم دانسته است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای بستن زندان گوانتانامو استقبال کرده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه، ۳ دلو/بهمن دستور داد که محاکمه زندانیان گوانتانامو برای ۱۲۰ روز به حال تعلیق درآید.

رئیس جمهوری آمریکا در این دستور خود گفته است که این زندانیان هنگام بستن بازداشتگاه گوانتانامو به کشورهای خود آنان، یا به کشوری ثالت و یا در بازداشتگاهی دیگری در آمریکا منتقل خواهند شد.

اگرچه تا زمان بسته شدن بازداشتگاه گوانتانامو حدود یک سال دیگر نیاز است، اما دفتر آقای کرزی در اعلامیه ای گفته است که رئیس جمهوری افغانستان این اقدام را "اقدامی نیک برای جلب حمایت بیشتر بین المللی در مبارزه با تروریسم" دانسته است.

آقای کرزی همچنین گفته است که این اقدام می تواند حمایت تمام ملت های دخیل در جنگ با تروریسم را بیشتر از گذشته جلب کند.

آقای اوباما در زمان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که پس از دست یافتن به قدرت در آمریکا این بازداشتگاه را خواهد بست. او در نخستین روز کاری خود در کاخ سفید به بررسی این موضوع پرداخت و در روز دوم این دستور را صادر کرد.

در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰ زندانی متهم به اقدامات تروریستی در این بازداشتگاه، در خلیج کوبا به سر می برند. شماری از این زندانیان اعضای گروه های القاعده و طالبان افغانستان اند.

Image caption آقای اوباما گفته است بازداشتگاه گوانتانامو تا یک سال دیگر بسته شود

پیش از این دهها عضو گروه طالبان از این بازداشتگاه و بازداشتگاه های آمریکایی ها در جاهای دیگر به افغانستان منتقل شدند. شماری از آنان آزاد شدند و برخی دیگر در زندانهای افغانستان تحت بازداشت دولت این کشور قرار گرفتند.

دولت افغانستان همواره کوشش کرده است که زندانیان افغان در بازداشتگاه گوانتانامو به افغانستان منتقل شوند. شماری از فرماندهان برجسته طالبان در این بازداشتگاه به سر برده اند.

آقای اوباما همچنین ریچارد هولبروک، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل و از سیاستمداران برجسته این کشور را به عنوان نماینده خود در امور افغانستان و پاکستان برگزیده است.

آقای هولبروک گفته است که اگر آمریکا بتواند برنامه های خود را در افغانستان منسجم کند، خواهد توانست میزان اثرگذاری آن را تا ده برابر افزایش دهد.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان همچنین می گوید هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی تلفنی به آقای کرزی گفته است که همکاری های آمریکا با افغانستان در زمینه های مختلف همچنان ادامه خواهد یافت.

بر اساس اعلامیه دفتر آقای کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این گفتگوی تلفنی بر "همکاری و دوستی افغانستان و آمریکا تاکید کرد."

در این اعلامیه همچنین آمده است که "مبارزه مشترک با تروریسم و مناسبات دو کشور" از موضوعهای محوری گفتگوی خانم کلینتون با آقای کرزی بوده است.

این نخستین تماس یک مقام بلندپایه اداره باراک اوباما با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است. آمریکا از حامیان اصلی دولت افغانستان در مبارزه با شورشیان و همچنین بازسازی این کشور است.

مطالب مرتبط