بازداشت سازمان دهنده حمله به سفارت آلمان

محل انفجار انتحاری در بیرون سفارت آلمان
Image caption در بمبگذاری انتحاری در بیرون محوطه سفارت آلمان در کابل پنج نفر کشته و سی دو تن دیگر زخمی شدند

نیروهای ناتو در افغانستان می گویند نیروهای امنیتی افغانستان به حمایت ناتو سازمان دهنده ارشد حمله انتحاری به سفارت آلمان در کابل را بازداشت کرده اند.

نیروهای ناتو در خبرنامه ای گفته اند که این فرد، که از او نام برده نشده، در پی عملیاتی در کابل و ولایت لوگر در جنوب کابل بازداشت و یک فرمانده ارشد دیگر طالبان کشته شد.

در بمبگذاری انتحاری در بیرون محوطه سفارت آلمان در کابل در ۱۷ جنوری/ژانویه شش نفر کشته و دست کم ۳۲ تن دیگر زخمی شدند. در این بمبگذاری یک سرباز آمریکایی کشته و هفت سرباز دیگر زخمی شدند.

نیروهای ناتو می گویند در عملیاتی که برای بازداشت سازمان دهنده این انفجار به راه انداخته شد، به افراد غیرنظامی آسیبی نرسید.

این نیروها همچنین می گویند در حال گردآوری اطلاعات بیشتر در باره این حادثه هستند و فردا اطلاعات مفصل تری در این باره در اختیار رسانه ها قرار خواهند داد.

از سوی دیگر نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند ۹ شورشی مظنون را در ولایت خوست، در جنوب شرق این کشور بازداشت کرده اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان با انتشار خبرنامه ای گفته است که این شورشیان به فعالیت های گروهی موسوم به "اتحادیه جهاد اسلامی" و دیگر ستیزه جویان خارجی در شرق افغانستان کمک می کردند.

در خبرنامه آمده است که این شورشیان در رشته عملیاتی که برای نابودی شبکه شورشی مربوط به جلال الدین حقانی در خوست روز پنجشنبه، ۳ دلو/بهمن به راه انداخته شد، بازداشت شدند.

پرتاب راکت در کنر

Image caption ولایت کنر از ناآرام ترین مناطق در شرق افغانستان است

بر اساس یک خبر دیگر مقامهای محلی در شرق افغانستان می گویند در پی راکت پرانی شورشیان از داخل خاک پاکستان به مرکز ولایت کنر یک کودک کشته و دو کودک دیگر زخمی شدند.

فضل الله وحیدی، والی کنر گفت "دشمنان وطن" سه راکت نوع بی ام-۱ (BM-۱) از "آن سوی مرز" پرتاب کردند و به محلی در نزدیکی یک پایگاه نیروهای ائتلاف در حومه شهر اسدآباد، مرکز ولایت کنر برخورد کرد.

به گفته او یکی از این سه راکت به یک خانه مسکونی برخورد، اما هیچ کسی بر اثر آن زخمی یا کشته نشد، اما دو راکت دیگر به محلی در نزدیکی رودخانه کنر فرود آمد و منجر به کشته شدن یک دختر هشت ساله و زخمی شدن یک دختر و یک پسر شد.

والی کنر گفت این کودکان برای گرفتن آب به کنار رودخانه رفته بودند، والی این راکت ها این فرصت را به آنان نداد.

این در حالی است که حدود یک ماه پیش نیز شلیک راکت در ولایت کنر از سوی شورشیان چهار کارگر راهسازی را کشته بود.

کنر از ناآرام ترین مناطق در شرق افغانستان است و به گفته مقامهای محلی، حملات شورشیان هراز گاهی منجر به تلفات غیرنظامیان نیز در این ولایت می شود.

مطالب مرتبط