کنترل بیشتر بر نفت وارداتی در افغانستان

Image caption افغانستان سالانه دو تا سه میلیون تن مواد نفتی نیاز دارد که 90 درصد از این مواد را بخش خصوصی به افغانستان وارد می کند.

مقامهای وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گویند براساس برنامه ای جدید کنترل بیشتری بر کیفیت مواد نفتی وارداتی اعمال می کنند.

به گفته مقام های وزارت تجارت، مذاکزه یاکشور هایی که عمدتاً مواد سوخت از این کشورها به افغانستان وارد می شود، از جمله ترکمنستان و قزاقستان، بخشی از این برنامه جدید است. افغانستان سالانه دو تا سه میلیون تن مواد نفتی نیاز دارد که 90 درصد از این مواد را بخش خصوصی به افغانستان وارد می کند.

کیفیت مواد سوخت وارداتی و نحوه کنترل آن اخیرا به بحث داغ حلقات سیاسی بدل شده و سبب استیضاح و سلب صلاحیت محمد امین فرهنگ وزیر تجارت شد.

آلودگی هوا از مهمترین پیامدهای مصرف مواد سوخت بی کیفیت در افغانستان، به ویژه شهرهای بزرگ، از جمله کابل دانسته می شود.

اخیراً شماری از مقامهای دولتی افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور از آلودگی هوای کابل ابراز نگرانی کردند.

پیش از این شماری از مقامهای دولت افغانستان بخش خصوصی را متهم کردند که برای دست یافتن به سود بیشتر، مواد سوخت بی کیفیت و آلوده را وارد کشور می کند.

وحیدالله شهرانی، سرپرست وزارت تجارت و صنایع می گوید بخشی از مشکلات در کنترل کیفیت بر مواد نفتی وارداتی در داخل افغانستان و بخشی دیگر در بیرون از مرزهای این کشور است.

آقای شهرانی در یک نشست خبری در کابل گفت که برای روشن کردن این موضوع هفته آینده به کشورهایی که به افغانستان مواد سوختی صادر می کند، سفر می کند.

آقای شهرانی گفت: "با مقام ها و مراجعی که ما از آنها نفت می خریم، در باره معیارها و شاخص های کیفیت مواد نفتی توافق می کنیم."

او گفت در مورد نحوه انتقال این مواد به افغانستان نیز با مقامهای این کشور ها گفتگو می کند.

پیش از این کنترل کیفیت مواد سوخت وارداتی را اداره مواد نفتی و گاز مایع در وزارت تجارت و صنایع به عهده داشت، اما آقای شهرانی می گوید این مسئولیت حالا به عهده اداره استاندارد افغانستان است.

این اداره زیر مجموعه وزارت تجارت نیست و اداره مستقلی شمرده می شود.

آقای شهرانی همچنین گفت مقداری پول نیز در اختیار این اداره قرار داده شده تا تجهیزاتی را که برای کنترل و بررسی سطح استاندارد مواد نفتی نیاز است، خریداری کنند.

اما برخی از کارشناسان می گویند ادارات دولتی افغانستان، به ویژه اداره استاندارد این کشور در کنترل کیفیت مواد وارداتی، از جمله مواد نفتی با دشواری های زیادی مواجه است.

عدم کنترل کافی دولت بر مرزهای این کشور از مشکلاتی است که کار کنترل و جلوگیری از ورود مواد بی کیفیت نفتی را دشوار کرده است.

مطالب مرتبط