نشریات کابل: یکشنبه ۶ دلو

انتصاب ریچارد هولبروک به عنوان فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان و پاکستان از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در تحلیل های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان در مطلبی تحلیلی انتصاب آقای هولبروک را "نسخه جدید آمریکا برای افغانستان" دانسته و نوشته است که با روی کار آمدن دموکرات ها سیاست های آمریکا در مورد افغانستان "شفافیت بیشتری" می یابد.

نویسنده مقاله افزوده است که اگر آقای هولبروک "ساختارهای قومی" را در افغانستان به خوبی بررسی کند و رویکردی واقع بینانه در پیش گیرد، موفقیت های بیشتری به دست خواهد آورد و به بحران افغانستان پایان خواهد داد.

روزنامه پیمان نوشته است که انتصاب فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا این امیدواری را به وجود آورده است که مقامهای کاخ سفید "با عبرت آموزی از اشتباهات گذشته" می کوشند در سیاست های راهبردی آمریکا تغییر وارد کنند.

به باور پیمان آقای هولبروک می تواند با بررسی دقیق اوضاع منطقه، به ویژه پاکستان و افغانستان نظریات مفیدی برای مبارزه با تروریسم ارائه کند.

روزنامه انگلیسی زبان آوتلوک افغانستان نوشته است که انتصاب آقای هولبروک بیانگر آن است که اداره آقای اوباما می خواهد مشکلات منطقه را از طریق دیپلماسی حل کند.

روزنامه ابراز امیدواری کرده است که اداره جدید آمریکا بتواند با توجه ویژه ای به مشکل تروریسم، که به نوشته روزنامه امنیت جهان را تهدید می کند، ریشه های آن را از منطقه برچیند.

روزنامه دولتی انیس تاکید کرده است که آقای هولبروک باید در ایجاد هماهنگی میان نیروهای ناتو، پاکستان و افغانستان در مبارزه با تروریسم تلاش بیشتری به خرج دهد.

انیس همچنین وادار کردن پاکستان برای مبارزه مداوم و مشترک با تروریسم را یکی از اجزای ضروری ماموریت آقای هولبروک در منطقه دانسته است.

اما روزنامه راه نجات در مطلبی با عنوان "بولدوزر در تلاش برکناری کرزی" نوشته که ممکن است انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان از اولویت های کاری آقای هولبروک باشد.

راه نجات به نقل از روزنامه های غربی افزوده که نماینده آقای اوباما با برخی سیاست مداران افغان که قدرت تغییر حکومت افغانستان را دارند، دیدار کرده است. با این همه روزنامه می نویسد که باید دید آقای هولبروک در این زمینه چه گونه عمل می کند.

هفته نامه مجاهد در سرمقاله خود با عنوان "مراسم سوگند اوباما درسی برای ما"، انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا را "نشانه روشنی از پختگی سیاسی جامعه آمریکا" دانسته است.

مجاهد افزوده است که آمریکاییان بدون توجه به رنگ و تبار او، به افکار و طرحهای او رای دادند و مصالح کشور خود را برگزیدند.

سرمقاله نویس مجاهد اما انتقاد کرده است که در افغانستان "ویژگی های تباری و زبانی است که بیشتر محک سنجش افراد و معیار تصمیم گیری سیاسی قرار می گیرد."

نویسنده افزوده است که افغانها باید در انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورای ملی از "ارزش های دینی و تجربه های غنی دیگران" پیروی کنند.

روزنامه دولتی هیواد دستور دولت پاکستان مبنی بر بستن کانال های تلویزیونی افغانی در شبکه های تلویزیونی کیبلی/کابلی در این کشور را مورد انتقاد قرار داده است.

به باور هیواد بستن این کانال ها در پاکستان نه تنها با "آزادی بیان و اصول بین المللی" مطابقت ندارد، بلکه به روابط افغانستان و پاکستان نیز آسیب می رساند.