کرزی در باره تجهیزات نظامی به غرب هشدار داد

حامد کرزی
Image caption 'ما در صددیم که دوباره هواپیما پیدا کنیم. به آمریکا و دیگر کشورهای جهان گفته ایم که به ما هواپیما بدهند، در غیر آن از جای دیگری می گیریم'

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که اگر غربی ها تجهیزات نظامی در اختیار دولت این کشور قرار ندهند، جنگ افزارهای مورد نیاز خود را از جای دیگری به دست خواهد آرود.

آقای کرزی که در مراسم فارغ التحصیلی شماری از دانشجویان اکادیمی نظامی کابل سخنرانی می کرد، گفت که غربیها به درخواستهای مکرر او برای تجهیز نیروهای مسلح افغانستان با جنگ افزار های سنگین تا حال پاسخ مثبت نداده اند.

آقای کرزی همچنین گفت که اگر آمریکا و دیگر کشورهای غربی جنگ افزارهای مورد نیاز ارتش افغانستان را در اختیار دولت این کشور قرار ندهد، افغانستان این تجهزات را از کشور دیگری به دست خواهد آورد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "ما در صددیم که دوباره هواپیما پیدا کنیم. به آمریکا و دیگر کشورهای جهان گفته ایم که به ما هواپیما بدهند، در غیر آن از جای دیگری می گیریم."

ظاهراً اشاره آقای کرزی به روسیه است که اخیراً دیمیتری مدویدف، رئیس جمهوری این کشور در پاسخ به یک نامه آقای کرزی گفته بود که آماده است برای تقویت نهادهای دفاعی افغانستان کمک کند.

بخش عمده ای از جنگ افزارهای ارتش، به ویژه تجهیزات نیروی هوایی افغانستان که از گذشته بجا مانده بیشتر روسی است. در سال گذشته نیز افغانستان چند فروند هواپیمای جنگی روسی از کشورهای اروپای شرقی خریداری کرد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین تاکید کرد که ارتش این کشور برای تقویت توانایی های دفاعی خود به جنگنده و دیگر تجهیزات نظامی نیاز فوری دارد.

Image caption ارتش کنونی افغانستان بیشتر با جنگ افزارهای کهنه روسی که از گذشته بجا مانده، مسلح است

آقای کرزی همچنین گفت که افغانستان در گذشته تمام تجهزات نظامی مورد نیاز خود را در اختیار داشت، اما به گفته او حالا تقریباً همه این جنگ افزارها بر اثر اختلافات افغانها و مداخله بیگانگان از بین رفته است. او گفت: "این خاک ارتش داشت، ۴۰۰ فروند طیاره/ هواپیما داشت، چهار هزار تانک داشت. امروز این تجهیزات، هواپیماها و تانک ها وجود ندارد. آنها چه شدند؟ هر بیگانه، هر خارجی که خواست به این خاک آمد، برای این که ما با هم اختلاف داشتیم ... این فرصت را یافت که به کشور ما بیاید و ما را زخمی کند و تجهیزات و وسایل ارتش ملی ما را برباد کند." در حال حاضر شمار سربازان ارتش افغانستان حدود ۸۰ هزار تن است و دولت این کشور می گوید تا سال آینده خورشیدی شمار آن را به بیش از ۱۳۰ هزار نفر می رساند.

ارتش کنونی افغانستان بیشتر با جنگ افزارهای کهنه روسی که از گذشته بجا مانده، مسلح است، ولی این جنگ افزارها در حدی نیست که پاسخگوی نیازمندی های ارتش این کشور باشد.

مقامهای دولت افغانستان می گویند در آینده نیروهای مسلح این کشور را با جنگ افزارهای کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، تجهیز می کنند.

اما سخنان آقای کرزی در جمع دانشجویان دانشگاه نظامی کابل و اشاره او به درخواست او از یک کشور دیگر، تا حدودی ناامیدی او را از کمک های ناتو برای تقویت نیروهای مسلح افغانستان نشان می دهد.

مطالب مرتبط