برنامه جدید برای بهبود کشاورزی در افغانستان

گندم در افغانستان
Image caption آصف رحمی: امسال در حدود سه و نیم میلیون تن گندم تولید داشتیم، امیدواریم که این مقدار را حد اقل تا چهار و نیم میلیون تن بالا ببریم'

وزارت زراعت افغانستان اعلام کرده است که برای افزایش محصولات کشاورزی در این کشور برنامه جدیدی را به اجرا می گذارد.

خشکسالی در سال های اخیر در افغانستان کاهش قابل توجه محصولات کشاورزی و کمبود مواد خوراکی در این کشور را در پی داشته است.

با آن که اقتصاد افغانستان بیشتر متکی بر کشاورزی است، اما شماری از منتقدان دولت افغانستان می گویند از توانایی های این کشور برای افزایش محصولات کشاورزی استفاده نشده است.

اما مقامهای وزارت زراعت افغانستان می گویند بر اساس برنامه جدید این وزارت محصولات کشاورزی در این کشور در سال آینده به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان می گوید بهسازی شبکه های آبیاری، استفاده موثر از منابع آبی و توزیع بذرهای اصلاح شده به کشاورزان، شامل اولویت های برنامه جدید است.

آقای رحیمی گفت هدف اصلی این برنامه بهبود و توسعه کشاورزی در افغانستان است. به گفته وزیر زراعت افغانستان، بر اساس این برنامه تولید بیشتر گندم در محور توجه مجریان این برنامه است.

آقای رحیمی گفت: "شما شاهد بهبود وضعیت تولید گندم افغانستان خواهید بود. ما امسال در حدود سه و نیم میلیون تن گندم تولید داشتیم، ما امیدواریم که این مقدار را حد اقل تا چهار و نیم میلیون تن بالا ببریم."

آقای رحیمی می گوید در هفت سال گذشته به بخش کشاورزی در افغانستان توجه لازم نشده است. به گفته او، افغانستان با آن که منابع آبی خوبی دارد، اما از آن در هفت سال گذشته استفاده کافی و بهینه نشده است.

وزیر زراعت افغانستان گفت بیش از ۶۵ درصد ذخایر آبی این کشور به دلیل نبودن برنامه منظم آبیاری هدر می رود. او می گوید بخش بیشتر این آب از منبع آب تا مزارع ضایع می شود.

Image caption آقای رحیمی می گوید بهسازی شبکه های آبیاری، استفاده موثر از منابع آبی و توزیع بذرهای اصلاح شده به کشاورزان، شامل اولویت های برنامه جدید است

آقای رحیمی ابراز امیدواری کرد که با به اجرا گذاشتن برنامه جدید وضعیت زراعت افغانستان بهبود یابد و سال آینده این کشور محصولات کشاورزی خوبی داشته باشد.

وزیر زراعت افغانستان در باره هزینه این برنامه چیزی نگفت، اما گفت هزینه مورد نیاز این برنامه را وزارت مالیه (دارایی) افغانستان خواهد پرداخت.

آقای رحیمی گفت سطح بارندگی تا اکنون در افغانستان خوب بوده است و به همین دلیل کشت للمی (دیمی) نیز در سال آینده تا حد قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

افغانستان در حال حاضر با کمبود شدید غله مواجه است و برخی از سازمان های امدادرسانی هشدار داده اند که کمبود مواد خوراکی در این کشور زندگی شمار زیادی را در معرض خطر قرار داده است.

سازمان جهانی غذا در افغانستان اعلام کرده است که ۹ میلیون نفر در این کشور به صورت فوری به کمک غذایی نیازمند هستند.

در سال جاری خورشیدی دولت افغانستان از جامعه جهانی تقاضا کرد که بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با کمبود مواد خوراکی به این کشور کمک کند.

مطالب مرتبط