افغانستان از سخنان دبیر کل ناتو در مورد ایران حمایت کرد

همایون حمیدزاده
Image caption سخنگوی کرزی: چالش هایی که افغانستان با آنها روبرو است به یک راه حل منطقه ای نیاز دارد. ایران در افغانستان همیشه نقش سازنده داشته است

دولت افغانستان از درخواست دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی_ ناتو_ مبنی بر همکاری کشورهای همسایه این کشور با ماموریت این سازمان در تامین امنیت افغانستان حمایت کرده است.

بسیاری ها به این باورند که ناتو در افغانستان درگیر نبردی سنگین و مرگبار است که تا حالا آن چه به دست آمده در مقایسه با تلفاتی که در این نبرد داشته و هزینه های مالی که پرداخته، بسیار کم است.

حالا تاکید برنقش ایران در تامین امنیت در افغانستان می تواند به معنای خواست ناتو برای دریافت کمک از این کشور در مبارزه با شبکه های بنیادگرای اسلامی در منطقه باشد، چیزی که تا حالا سابقه نداشته است. یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو در تازه ترین اظهاراتش در بروکسل، پایتخت بلژیک از نیاز به همکاری ایران در تامین امنیت افغانستان سخن گفته است. که نیاز است تا همه کشورهای منطقه، از جمله ایران در تامین امنیت در افغانستان کمک کنند.

آقای شفر گفته است که در حال حاضر شبکه ای از بنیادگراهای اسلامی در منطقه فعال شده اند که هیچ مرز جغرافیایی را به رسمیت نمی شناسد.

اما ایران در مقابله با این شبکه و تامین امنیت در افغانستان چه نقشی می تواند داشته باشد؟

داوود مرادیان رئیس اداره سیاست گذاری در وزارت خارجه افغانستان می گوید ایران از چندین راه می تواند در مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی به نیروهایی بین المللی مستقر در افغانستان کمک کند.

آقای مرادیان گفت: "بدون شک جمهوری اسلامی ایران توانایی های قوی اطلاعاتی در منطقه دارد و می تواند اطلاعاتی که در مورد فعالیتهای تروریستی در اختیار دارد را با افغانستان و دوستان بین المللی ما شریک کند."

او افزود: "ما بارها به دوستان ایرانی خود گفته ایم که طالب و تروریسم یک تهدید مشترک برای ایران و افغانستان است و ما نباید موضوعات دیگر را در مبارزه مشترک با تروریسم دخیل بدانیم."

در همین حالا آقای مرادیان بر این نکته نیز تاکید کرد که حضور نیروهای خارجی به ویژه نیروهای آمریکایی در افغانستان و روی کار آمدن نظام دموکراتیک در این کشور، تا حدی بر روابط دوستانه ایران و افغانستان سایه افگنده است.

آقای مرادیان همچنین از رسانه های ایران خواست که از پخش "تبلیغات سو" در باره ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان خودداری کند.

اگرچه ایران تاکنون در مودر اظهارات اخیر دبیرکل ناتو واکنشی نشان نداده است، اما ظاهرا روابط ایران و افغانستان در دوران پس از سقوط طالبان حسنه بوده و هر دو کشور به همکاری متقابل و حسن همجواری تاکید کرده اند.

با آنکه هر از گاهی فرماندهان ناتو مستقر در افغانستان از سلاح ایرانی در دست شورشیان و احتمال همکاری ایران با آنها سخن گفته اند، اما مقام های دو کشور رسما رابطه ایران با شورشیان مخالف دولت افغانستان را رد کرده اند.

اما شماری کار شناسان معتقدند که ایران شاید بی میل نباشد تا به نحوی با گروه هایی که علیه آمریکا می جنگند کمک کند، نصرالله استانکزی، استاد حقوق در دانشگاه کابل می گوید :" ایران در گذشته نیز در قضایای افغانستان کشور بی تفاوتی نبوده است، درحال حاضر نیز فکر می کنم بی میل نباشد تا به مخالفان آمریکا و کسانی که علیه نیروهای آمریکایی می جنگند کمک کند."

Image caption بیش از پنجاه هزار سرباز نیروهای بین المللی در افغانستان تحت فرمان ناتو با شورشیان می جنگند

ناتو پیش از این نیز از نیاز به همکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان سخن گفته بود، اما این نخستین باری است که دبیر کل ناتو با اشاره به این همکاری های منطقه ای بصورت خاصی از نیاز به همکاری ایران تاکید می کند.

دولت افغانستان نیز از اظهارات اخیر دبیر کل ناتو استقبال کرده است، همایون حمیدزاده سخنگوی حامد کرزی در یک کنفرانس خبری گفت: "چالش هایی که افغانستان با آنها روبرو است به یک راه حل منطقه ای نیاز دارد. ایران در افغانستان همیشه نقش سازنده داشته است."

مقام های دولت افغانستان می گویند روابط میان ایران و افغانستان در چند سال حکومت به رهبری حامد کرزی دوستانه بوده و ایران افغانستان را در بازسازی این کشور کمک کرده است.

اخیرا کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بازگشت از یک سفر به ایران گفته بود، "هیچ طرحی در افغانستان بدون حضور ایران قابل پذیرش نیست."

مطالب مرتبط