گیتس: افغانستان بزرگترین چالش آمریکا است

رابرت گیتس
Image caption گیتس:همکاری های بین المللی و تلاش برای شکست نظامیان طالبان بسیار کمتر مورد توجه قرار گرفته است

وزارت دفاع امریکا، افغانستان را به عنوان بزرگترین چالش نظامی برای این کشور توصیف کرده است.

رابرت گیتس وزیر دفاع در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا با اشاره به این جنگ سخت و طولانی گفت:"همکاری های بین المللی و تلاش برای شکست نظامیان طالبان بسیار کمتر مورد توجه قرار گرفته است."

این نخستین اظهارات وزیر دفاع آمریکا پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در این کشور است.

این در حالی است که پیش از این دبیر کل ناتو در افغانستان گفته بود آنها هزاران نیروی نظامی را به شرق افغانستان فرستاده اند.

براساس یک اعلامیه آیساف نیروهای آمریکایی در ولایت وردک و لوگر در جنوب کابل مستقر می شوند، جایی که آمار شورش و بی نظمی در آن در حال افزایش است.

درحال حاضر شمار بیشتر نیروهای آمریکایی بیشتر در شرق و جنوب افغانستان مستقر هستند اما مقر فرماندهی تمامی این نیروها در بگرام در حومه کابل است.

آمریکا در حال حاضر بصورت جدی سیاست خود را در قبال افغانستان بررسی می کند و قرار است حدود سی هزار نیروی تازه نفس نظامی به آن کشور اعزام کند.

آقای گیتس در زمان جورج بوش نیز وزیر دفاع آمریکا بود، او چندین بار به افغانستان سفر کرده و از نزدیک با رهبران افغان، فرماندهان ناتو و فرماندهان ارتش افغانستان دیدار کرده است.

به نظر می رسد آقای گیتس افغانستان و چالشهای امنیتی این کشور را به خوبی می شناسد. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا خواستار همکاری بهتر میان نهادهای بین المللی غیرنظامی و نظامی و مقامات افغانستان شده است.

او در ماه اکتبر سال گذشته نیز با اشاره به جنگ در افغانستان گفته بود، اقداماتی که تاکنون صورت گرفته نتیجه مطلوب را در پی نداشته است.

او در آن زمان پیشنهاد کرد که برای متقاعد کردن مردم افغانستان به مخالفت با شورشیان یک استراتژی هماهنگ به اجرا درآید و همچنین رهبران قبائلی و ولایتی به طور هماهنگ با یکدیگر همکاری کنند.

این در حالی است که روز گذشته دبیر کل ناتو در اجلاس این سازمان در بروکسل خواستار همکاری های منطقه ای به ویژه همکاری ایران برای تامین امنیت در افغانستان شد.

پیش از این سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته بود، سال 2009 میلادی شاید خونین تر از گذشته اما سال بهتری برای مردم افغانستان باشد.

سخنگوی وزارت دفاع در توضیح این سخنانش گفته بود که ارتش افغانستان تقویت شده و متحدان این کشور نیز نیروی بیشتری به افغانستان اعزام خواهند کرد که در نتیجه توانایی افغانستان وحامیانش برای حمله به طالبان و شکست آنها بیشتر خواهد شد.

مطالب مرتبط