گیتس: افغانستان بزرگ ترین چالش آمریکاست

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس وابسته به حزب جمهوریخواه آمریکاست

وزیر دفاع امریکا، افغانستان را به عنوان بزرگ ترین چالش نظامی برای آمریکا دانسته است. هم زمان، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفتگو با ایران درباره افغانستان را مفید ارزیابی کرده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه (27 ژانویه) در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، افغانستان را بزرگ ترین چالش نظامی کشورش ارزیابی کرد.

او گفت: "همکاری های بین المللی و تلاش برای شکست نظامیان طالبان بسیار کمتر مورد توجه قرار گرفته است."

این نخستین اظهارات وزیر دفاع آمریکا پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در این کشور است.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، از سوی دیگر، خواهان اتخاذ یک استراتژی منطقه ای درباره افغانستان شده است.

به گفته دریاسالار مولن، دولت های آمریکا و ایران درباره افغانستان منافع مشترکی دارند. او گفته است که گفتگوی آمریکا با ایران درباره افغانستان می تواند مفید باشد.

پیشتر، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان گفته بود که هزاران نیروی نظامی به شرق افغانستان فرستاده شده است.

بر اساس اعلامیه آیساف، نیروهای آمریکایی در ولایت وردک و لوگر در جنوب کابل مستقر می شوند، جایی که آمار شورش و بی نظمی در آن در حال افزایش است.

درحال حاضر شمار بیشتر نیروهای آمریکایی بیشتر در شرق و جنوب افغانستان مستقر هستند اما مقر فرماندهی تمامی این نیروها در بگرام در حومه کابل است.

آمریکا در حال حاضر بصورت جدی سیاست خود را در قبال افغانستان بررسی می کند و قرار است حدود سی هزار نیروی تازه نفس نظامی به آن کشور اعزام کند.

آقای گیتس در زمان جورج بوش نیز وزیر دفاع آمریکا بود، او چندین بار به افغانستان سفر کرده و از نزدیک با رهبران افغان، فرماندهان ناتو و فرماندهان ارتش افغانستان دیدار کرده است.

به نظر می رسد آقای گیتس افغانستان و چالشهای امنیتی این کشور را به خوبی می شناسد. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا خواستار همکاری بهتر میان نهادهای بین المللی غیرنظامی و نظامی و مقامات افغانستان شده است.

او در ماه اکتبر سال گذشته نیز با اشاره به جنگ در افغانستان گفته بود، اقداماتی که تاکنون صورت گرفته نتیجه مطلوب را در پی نداشته است.

او در آن زمان پیشنهاد کرد که برای متقاعد کردن مردم افغانستان به مخالفت با شورشیان یک استراتژی هماهنگ به اجرا درآید و همچنین رهبران قبائلی و ولایتی به طور هماهنگ با یکدیگر همکاری کنند.

این در حالی است که روز گذشته دبیر کل ناتو در اجلاس این سازمان در بروکسل خواستار همکاری های منطقه ای به ویژه همکاری ایران برای تامین امنیت در افغانستان شد.

پیش از این سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته بود، سال 2009 میلادی شاید خونین تر از گذشته اما سال بهتری برای مردم افغانستان باشد.

سخنگوی وزارت دفاع در توضیح این سخنانش گفته بود که ارتش افغانستان تقویت شده و متحدان این کشور نیز نیروی بیشتری به افغانستان اعزام خواهند کرد که در نتیجه توانایی افغانستان وحامیانش برای حمله به طالبان و شکست آنها بیشتر خواهد شد.

مطالب مرتبط