افغانستان: 29 درصد افزایش در صادرات

عکس از نمایشگاه انار ( آرشیو )
Image caption مسئولان وزارت تجارت می گویند، در حال حاضر میوه جایگاه مهمی را در میان کالاهای صادراتی افغانستان دارد

وزارت تجارت افغانستان می گوید میزان صادرات این کشور در سه ربع اول امسال 29 درصد افزایش داشته است.

براساس آمار اداره توسعه صادرات افغانستان، درآمد این کشور از محل صادرات در سه ربع اول سال به 200 ملیون دلار می رسد که بیشترین قسمت آن از محل صدور میوه تازه و میوه خشک به دست آمده است.

با این حال مقام های این وزارت از یک استراتیژی یا برنامه خبر میدهند که در اینده نزدیک به منظور رشد صادرات افغانستان ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر رشوه ستانی و اخذ پول های غیر قانونی در مسیر شاهراه های افغانستان توسط برخی ارگان های امنیتی وشاروالی ها از چالش های خوانده میشود که در برابر توسعه صادرات این کشور قرار دارد . وحید پیکان با جزیات بیشتر این خبر از کابل .

افزون بر این اداره توسعه صادرات افغانستان می گوی، د تا پایان امسال، ارزش مجموعی صادرات افغانستان نزدیک به پنجصد میلیون دالر خواهد رسید .

در همین حال وحید الله شهرانی سرپرست وزارت تجارت افغانستان می گوید به منظور رشد صادرات این کشور برنامه جدیدی دارد که به زودی آغاز خواهد شد.

آقای شهرانی در توضیح بیشتر این برنامه جدید گفت :" هفته آینده برای نخستین بار کمیسیون عالی توسعه صادرات افغانستان را تاسئس می کنیم این کمیسیون در ظرف سه ماه استراتژی توسعه صادرات را تدوین خواهد کرد."

سرپرست وزارت تجارت افغانستان همچنین گفت به دلیل افزایش محصولات میوه، احتمالا در آینده میوه جایگاه نخست را در میان کالاهای صادارتی افغانستان خواهد داشت.

به گفته آقای شهرانی فعلا قالی جایگاه نخست را دارد و به منظور رشد بیشتر این صنعت دو کارخانه تولید و پردازش قالی در ولایت های فاریاب و ننگرهار ایجاد خواهد شد.

در همین حال مسئولان در اداره توسعه صادرات می گویند، رشوه ستانی و مالیات غیر قانونی در شاهراه ها از مشکلاتی به حساب می آید که تاجران افغان با آن روبرو هستند. سلیمان فاطمی از مسئولان اداره توسعه صادرات می گوید:"لاری/کامیونی که از بلخ در شمال افغانستان به راه می افتد، تا رسیدن به شهرک مرزی تورخم در جنور افغانستان مجبور می شود 480 دلار رشوه بپردازد. "

نا امنی به روز نبودن شماری از قوانین در افغانستان از دیگر مشکلاتی است که مانع از جذب سرمایه های کلان در افغانستان شده است.

مطالب مرتبط