09:41 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تعویق افتاد

عزیزالله لودین

لودین: شرایط و امکانات برای برگزاری انتخابات مناسب نیست

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل شرایط موجود در این کشور به تعویق افتاده است.

روز پنجشنبه، 29 ژانویه (10 بهمن)، عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در یک نشست خبری اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری با چهار ماه تعویق، روز 20 اوت سال جاری برگزار خواهد شد.

دوره ریاست جمهوری حامد کرزی روز 20 ماه می خاتمه می یابد و انتظار می رفت رای گیری برای دوره بعدی ریاست جمهوری در اواخر ماه آوریل انجام شود.

طبق اصل 61 قانون اساسی افغانستان، دوره پنج ساله ریاست جمهوری اول ماه جوزا (خرداد) در پنجمین سال پس از انتخاب ویبه پایان می رسد و انتخابات دوره بعدی باید بین سی تا شصت روز قبل از این تاریخ برگزار شود.

آقای لودین گفته است که شرایط امنیتی در کشور به نحوی نیست که بتوان انتخابات را در موعد مقرر برگزار کرد.

گفتگو با حسیب عمار: خبرنگار بی بی سی برای افغانستان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وی شرایط امنیتی، کمبود بودجه و مسایل فنی را مانع از برگزاری انتخابات در ماه آوریل عنوان کرده و افزوده است که در مدت باقی مانده تا این تاریخ، امکان چاپ و توزیع برگه های رای گیری در نقاط دور افتاده و فرصت لازم برای تبلیغات نامزدهای انتخاباتی وجود ندارد.

همچنین، به گفته وی کمیسیون انتخابات هنوز تمامی منابع مالی لازم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای محلی را دریافت نکرده است.

به گفته رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان، تاریخ جدید پس از تبادل نظر با مقامات امنیتی و نیروهای ائتلاف در این کشور تعیین شده است.

درخلال چند ماه اخیر، ماموران انتخاباتی افغانستان برنامه ثبت نام از رای دهندگان در نقاط مختلف این کشور را دنبال کرده اند اما در مورد امنیت برگزاری انتخابات در مناطق فعالیت شورشیان مخالف دولت تردید هایی ابراز شده است.

رئیس کمیسیون انتخابات ابراز امیدواری کرد که تا ماه اوت و تاریخ جدید رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری، شرایط امنیتی در افغانستان بهبود یافته و زمینه مبارزات موثر انتخاباتی و مشارکت مردم در رای گیری را فراهم کرده باشد.

دولت جدید آمریکا به اعزام نیروی بیشتر نظامی به افغانستان متعهد است و انتظار دارد این اقدام به بهبود شرایط امنیتی این کشور منجر شود.

تصدی سمت ریاست جمهوری

آقای لودین گفته است که با پایان گرفتن دوره کنونی ریاست جمهوری در ماه می، پارلمان افغانستان باید در مورد تصدی این سمت تا زمان برگزاری انتخابات بعدی تصمیم گیری کند تا مقام ریاست جمهوری بدون متصدی باقی نماند.

کرزی

انتظار می رود کرزی نامزدی خود در انتخابات را اعلام کند

طبق قانون اساسی افغانستان ، در صورت وفات، استعفا، عزل با بیماری صعب العلاج رئیس جمهوری، معاون اول وی تصدی این سمت را به مدت سه ماه و تا زمان برگزاری انتخابات جدید برعهده می گیرد اما در مورد اقدامات لازم در زمان تعویق در انتخابات تمهیدات مشخصی را پیش بینی نکرده است.

به گفته برخی ناظران، این احتمال وجود دارد که پارلمان افغانستان دوره زمامداری آقای کرزی را تا زمان برگزاری انتخابات تمدید کند.

به گفته ناظران، تعیین روز 20 اوت به عنوان زمان رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری حاصل مصالحه بین حامد کرزی و نمایندگان پارلمان افغانستان بوده است.

گفته می شود که آقای کرزی مایل بوده است که رای گیری در پاییز صورت گیرد در حالیکه گروهی از نمایندگان پارلمان بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر و دست کم، تا قبل از تابستان تاکید داشته اند.

به گفته ناظران، حامد کرزی احتمالا بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد اما هنوز هیچ شخص دیگری نامزدی خود در این انتخابات را اعلام نکرده است.

پس از سقوط رژیم طالبان در سال 2001، حامد کرزی به عنوان رئیس دولت انتقالی اداره امور کشور را در دست گرفت و در انتخابات ریاست جمهوری در اکتبر سال 2004، با رای قابل مردم به این مقام انتخاب شد.

با اینهمه، در ماه های اخیر برخی از ناظران گفته اند که شایعات مربوط به فساد در تشکیلات دولتی و ادامه نا امنی در کشور، موقعیت آقای کرزی در میان رای دهندگان را تضعیف کرده است.

همچنین، در روزهای اخیر گزارش هایی از ناخرسندی شماری از مقامات دولت جدید آمریکا از سیاست های رئیس جمهوری افغانستان انتشار یافته در حالیکه وی نیز متقابلا، جنبه هایی از عملیات نیروهای خارجی، به خصوص تلفات غیرنظامیان را مورد انتقاد قرار داده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.