آکسفام: به وضعیت انسانی در افغانستان توجه شود

سربازان خارجی در افغانستان (آرشیو)
Image caption آکسفام از آقای اوباما خواسته است برای حل مشکلات افغانستان به راه حلی غیر از راه حل نظامی توجه کند

سازمان خیریه بریتانیایی آکسفام در یادداشتی به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواهان تغییر در استراتژی این کشور در قبال افغانستان شده است.

آکسفام که از نزدیک به ۲۰ سال به این سو در زمینه امدادرسانی در افغانستان فعالیت دارد، می گوید که این تغییرات برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ضروری است.

آکسفام ۱۰ مورد را برای تغییر در روند موجود در افغانستان پیشنهاد کرده است و از دولت جدید آمریکا خواسته است تا به وضعیت انسانی در افغانستان بیشتر توجه کند.

در این یادداشت که به آقای اوباما فرستاده شده، آمده است که افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای دنیا است، آمریکا مهمترین کمک کننده این کشور به حساب می آید و تغییر در استراتژی آمریکا می تواند نقش موثری در بهبود وضعیت این کشور داشته باشد.

حمایت از افزایش امدادرسانان سازمان ملل در افغانستان و توجه به توسعه کشاورزی در این کشور، از دیگر موضوعاتی است که در این یادداشت به آن تاکید شده است.

آکسفام همچنین از رئیس جمهور آمریکا خواسته است که از ایجاد روند صلح با حضور همسایگان افغانستان حمایت کند.

جلوگیری از تلفات غیر نظامیان و تامین امنیت در مناطق دورافتاده افغانستان، از خواستهای دیگر این موسسه خیریه بریتانیایی است.

محمد الیاس حسنی، یکی از کارمندان دفتر سیاستگذاری آکسفام در افغانستان می گوید که یادداشت فرستاده شده بر اساس تحقیقات این دفتر آماده شده است و در صورت عملی نشدن این درخواستها وضعیت در افغانستان بدتر خواهد شد.

آقای حسنی گفت: " اگر چیزهایی را که ما پیشنهاد کرده ایم، در نظر گرفته نشود، اشتبهاه هایی که در هفت هشت سال گذشته از طرف جامعه جهانی در افغانستان تکرار شد، باز هم تکرار خواهد شد و وضعیت بدتر خواهد شد."

آکسفام همچنین برای تلاشهای بیشتر برای ایجاد دولتی موثر در افغانستان تاکید کرده است.

پیشنهاد برای تغییر در استراتژی آمریکا در افغانستان زمانی مطرح می شود که به گفته مقام های آمریکایی، آنان در اداره جدید این کشور در حال بازبینی استراتژی این کشور در قبال افغانستان هستند.

به باور آکسفام، راه حل نظامی برای حل مشکل افغانستان وجود ندارد و از این رو باید تغییراتی در استراتژی جامعه جهانی در افغانستان وارد شود.

این موسسه غیر دولتی بریتانیایی می گوید که امسال نزدیک به پنج میلیون افغان با گرسنگی مواجهند.

آکسفام خواهان پررنگ شدن تلاشها برای یافتن راه حلی غیر از راه حل نظامی برای آوردن صلح در افغانستان شده است.