برکناری دهها قاضی و کارمند قوه قضائیه افغانستان

دادگاه عالی افغانستان
Image caption اعتبار نهادهای قضائی افغانستان به دلیل آلودگی به فساد تا حد زیادی آسیب دیده است

قوه قضائیه افغانستان می گوید دهها قاضی و کارمند اداری این قوه را به اتهام دست داشتن در فساد از کار برکنار و برخی از آنان را زندانی کرده است.

مقامهای دادگاه عالی افغانستان می گویند از یک سال پیش به این سو تلاشهای جدی را برای مبارزه با فساد اداری آغاز کرده اند.

این مقامها می گویند بر اساس همین برنامه، وظایف دهها قاضی دیگر را هم به حال تعلیق در آورده اند.

در چند سال اخیر نهادهای قضایی افغانستان با انتقادهای مردم، رسانه ها و جامعه جهانی مواجه بوده است.

حالا مقاهای دادگاه عالی افغانستان می گویند در پاسخ به این انتقادها شماری از قاضیان و کارمندان اداری نهادهای قضایی را به اتهام رشوه ستانی و فساد اداری بازداشت کرده اند.

عبدالمالک کاموی، رئیس اداری در دادگاه عالی افغانستان گفت مبارزه با فساد اداری از اولویت های کاری این دادگاه است.

آقای کاموی گفت: "دادگاه عالی جمهوری اسلامی افغانستان براساس تعهدی که به اجرای استراتژی ملی مبارزه با فساد اداری و اصلاح امور دارد، یکی از اهداف عمده اش اصلاحات در نهادهای قضائی است. دادگاه عالی در این زمینه گامهای موثری برداشته است."

او گفت دادگاه عالی ۴۸ نفر از قاضیان و ماموران نهادهای قضائی را به اتهام فساد اداری بازداشت و محکوم به زندان کرده است. اما نگفت که این افراد برای چه مدتی محکوم به زندان شده اند.

آقای کاموی افزود: "دادگاه با در نظر گرفتن شرایط عینی جامعه، در امر مبارزه با فساد اداری جدی است."

او همچنین گفت قوه قضائیه وظایف دهها قاضی دیگر را به اتهام صدور حکم های نادرست به حال تعلیق درآورده است.

این مقام قوه قضائیه گفت دادگاه عالی افغانستان اداره ویژه ای را برای مبارزه با فساد تشکیل داده است که در سراسر افغانستان، از جمله در شهر کابل، پایتخت فعالیت می کند.

آقای کاموی مداخله برخی مقامهای محلی و کارمندان قدرتمند دولتی در کار دادگاهها را هم از مواردی دانست که باعث ایجاد مشکلاتی در کار دادگاهها می شود، اما او از فرد مشخصی در این مورد نام نبرد.

Image caption آقای کاموی گفت دادگاه عالی ۴۸ نفر از قاضیان و ماموران نهادهای قضائی را به اتهام دست داشتن در فساد اداری بازداشت و به زندان محکوم کرده است

نهادهای قضائی افغانستان همواره متهم به دست داشتن در فساد اداری بوده است. این موضوع تا حد زیادی اعتبار دادگاههای این کشور را زیر سوال برده است.

دولت افغانستان و جامعه جهانی در سالهای اخیر تلاشهایی را برای اجرای اصلاحات در نهادهای قضایی این کشور به اجرا گذاشت، اما به نظر کارشناسان این تلاشها نتیجه قابل توجهی را در پی نداشته است.

حالا به نظر می رسد مقامهای بلندپایه قوه قضائیه افغانستان برنامه های جدی تری را برای مبارزه با فساد در نهادهای این قوه به روی دست گرفته باشند.

بازداشت و زندانی کردن دهها قاضی اولین نشانه برخورد جدی مقام های قضایی افغانستان با فساد در دست گاه قضایی به حساب می آید.

هفته گذشته دستیاران اوباما رئیس جمهوری آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته بودند، ادامه کمک های آمریکا با دولت افغانستان به این بستگی دارد که دیده شود دولت افغانستان در مبارزه با فساد اقدامات جدی خواهد کرد یانه.

مطالب مرتبط