کمک ۵۰ میلیون دلاری آمریکا به شهر غزنی

نقشه غزنی
Image caption شهر غزنی در سال ۲۰۱۳ میلادی پایتخت تمدن اسلامی می شود

مقامهای محلی در ولایت غزنی می گویند گروه بازسازی ولایتی مربوط به نیروهای آمریکایی ۵۰ میلیون دلار را برای بازسازی این ولایت کمک می کند.

محمد عثمان عثمانی، والی غزنی در یک نشست خبری در شهر غزنی گفت این پول بیشتر در بخش های آموزش و پرورش، بهداشت و راهسازی به مصرف خواهد رسید.

والی غزنی گفت در بخش راهسازی بیشتر اسفالت راه هایی مورد توجه است که مرکز این ولایت را با ولسوالی ها / فرمانداری های آن وصل می کند.

به گفته او براساس این برنامه پنج ولسوالی غزنی با مرکز آن با جاده اسفالت شده وصل خواهد شد.

آقای عثمانی گفت این پول از محل کمک های بلا عوض آمریکا به افغانستان پرداخت می شود.

والی غزنی گفت این برنامه با گرم شدن هوا به اجرا گذاشته می شود و تا پایان سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید.

'پایتخت تمدن اسلامی'

این در حالی است که یک هفته پیش از این وزیر شهر سازی افغانستان اعلام کرد که دولت این کشور برای آماده سازی شهر غزنی برای پذیرفتن لقب "پایتخت تمدن اسلامی" در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۰۰ میلیون دلار را اختصاص داده است.

قرار است شهر غزنی در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی کشورهای اسلامی (ISESCO) رسما به عنوان "پایتخت تمدن اسلامی" در آسیا اعلام شود.

آقای پشتون گفت این پول برای باز سازی شهر غزنی مصرف خواهد شد که عمدتاً شامل ساختن شبکه های فاضلاب، برق، جاده های داخل شهر، پارک ها، بازسازی بناهای تاریخی و فرودگاه این شهر می شود.

Image caption قرار است شهر غزنی در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی کشورهای اسلامی رسما به عنوان "پایتخت تمدن اسلامی" در آسیا اعلام شود.

وزیر شهرسازی گفت این برنامه از آغاز سال آینده خورشیدی به اجرا گذاشته می شود و تا سال ۱۳۹۲ خورشیدی/ ۲۰۱۳ میلادی به پایان خواهد رسید.

شهر غزنی (غزنه/غزنین) در سده های چهارم و پنجم هجری قمری پایتخت امپراتوری غزنویان بود و در دوره سلطنت سلطان محمود و پسرش سلطان مسعود به اوج شهرت و عظمت خود رسید.

محمود غزنوی (۳۸۹ هـ.ق- ۴۲۱ هـ. ق) زمینه نزدیکی فرهنگ های ملت های اسلامی را در غزنه هموار کرد و به نظر بسیاری ها شهر غزنه در زمان او نمونه ای از شکوه فرهنگ اسلامی بود.

افغانستان امروز، بخشهایی از ایران و ترکمنستان امروز، بخشهایی از پاکستان و هند کنونی شامل قلمرو تحت فرمان محمود غزنوی بود.