کمک ۲۶۰ میلیون دلاری بانک آسیایی به افغانستان

انوارالحق احدی
Image caption مقام های وزارت مالیه می گویند این کمک بانک آسیایی در ایجاد اشتغال و فقرزدایی در افغانستان اهمیت زیادی دارد

بانک توسعه آسیایی بیش از ۲۶۰ میلیون دلار را برای تامین انرژی و اجرای برنامه هایی در زمینه حمل و نقل و کشاورزی به افغانستان کمک کرده است.

مقام های وزارت مالیه /دارایی افغانستان می گویند ۱۶۴ ملیون دلار از مجموع این کمک ها در طرحهای بازسازی، بهسازی و توسعه شبکه برق ولایت های تخار، قندوز و بغلان و همچنین اجرای پروژه گاز ولایت شبرغان به مصرف خواهد رسید.

به گفته مقام های این وزارت، ۶۰ ملیون دلار دیگر این پول به بازسازی راههای این کشور اختصاص داده خواهد شد. عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه گفت این پول از کمک های بدون بازپرداخت بانک توسعه آسیایی به افغانستان است که طی سالهای آینده در برنامه های مهم زیربنایی به مصرف خواهد رسید.

آقای شمس گفت: "امروز قراردادی میان وزارت مالیه و بانک توسعه آسیایی به امضا رسید که ارزش این قرار داد ۲۶۶ ملیون دلار بود. البته این یک کمک بلاعوض است که از سوی بانک آسیایی پرداخته می شود. "

مقامهای وزارت مالیه همچنین می گویند بخشی از این پول در اجرای طرح هایی در بخش های زراعت و دامداری به مصرف خواهد رسید.

به گفته آنان ساختن پنج کشتارگاه، ساختن چند سردخانه برای نگهداری محصولات زراعتی و ایجاد آزمایشگاههای کنترل کیفیت تولیدات زراعتی، از برنامه های عمده ای است با این پول عملی خواهد شد.

مقام های وزارت مالیه می گویند این کمک بانک آسیایی در ایجاد اشتغال و فقرزدایی در این افغانستان اهمیت زیادی دارد.

آقای شمس گفت این بانک همچنین ۴۰۰ ملیون دلار کمک بدون بازپرداخت دیگر را برای فراهم کردن تجهیزات برای ساختن جاده حلقه ای افغانستان، که در حال حاضر باز سازی آن جریان دارد ، خواهد پرداخت.

بانک توسعه آسیایی یکی از منابع بزرگ کمک کننده به افغانستان است. این بانک تا اکنون صدها میلیون دلار را برای بازسازی این کشور کمک کرده است.

مطالب مرتبط