کشمکش مجلس نمایندگان و سنا جدی شد

مجلس نمایندگان
Image caption مجلس نمایندگان ادامه کار یک سوم اعضای مجلس سنا که مدت کار آنان به سر رسیده را غیرقانونی می داند

ادامه کار یک سوم اعضای مجلس سنای افغانستان به موضوعی جنجالی میان این مجلس و مجلس نمایندگان این کشور بدل شده است.

یک سوم مجلس سنا، که براساس قانون اساسی افغانستان باید از میان اعضای شوراهای ولسوالی ها (فرمانداریها) برای سه سال انتخاب می شدند، سه سال پیش به دلیل این که این شوراها هنوز تشکیل نشده بود، به دستور رئیس جمهوری این کشور از میان اعضای شوراهای ولایتی انتخاب شدند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان می گویند این دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری درست نبود. آنان همچنین می گویند نمایندگان در آن زمان بر اساس مشکلاتی که برای برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالیها وجود داشت آن را پذیرفتند. اما حالا که مدت کار این نمایندگان به سر رسیده است، ادامه کار آنان غیرقانونی است.

میرویس یاسینی، معاون اول رئیس مجلس نمایندگان می گوید باید برای این مشکل راه حلی قانونی جستجو شود. او گفت: "پیشنهاد کردیم که کمیسیونی مشترک میان مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شود و این موضوع را براساس قانون اساسی بررسی کند."

او افزود: " هرچه که قانون اساسی در این مورد حکم می کند و هرچه که به مصلحت کشور باشد، بر اساس آن و با توجه به نظرات اعضای هردو مجلس تصمیم گیری شود."

او همچنین می گوید عدم بررسی این موضوع در سه سال گذشته اشتباه بوده است.

اما اعضای مجلس سنا در نشست امروز (سیزدهم دلو/بهمن) خود تاکید کردند که این نمایندگان باید تا زمان برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی ها به کار خود ادامه دهند.

این در حالی است که برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی ها در هفت سال گذشته مورد بحث نبوده و در حال حاضر هم زمان مشخصی برای برگزاری این انتخابات تعیین نشده است.

کار کمونیست ها است؟

صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا دلیل مخالفت مجلس نمایندگان با ادامه کار ثلث مجلس سنا را مبتنی بر بدبینی مجلس نمایندگان دانست.

آقای مجددی گفت: "آنها (اعضای مجلس نمایندگان) از روی تعصب یا بدبینی که به مجلس سنا دارند حرف می زنند. منشا این کار هم کمونیستها هستند و دیگران را هم آنان تحریک کردند. بهتر این است که ما به کار خود ادامه دهیم، اگر مرد هستند بیایند تا ببنیم که چگونه همکاران ما را از مجلس سنا می کشند." در حال حاضر کمیسیونی با حضور شماری از اعضای هردو مجلس برای حل این مشکل تشکیل شده است. هنوز مشخص نیست که این کمیسیون به این مشکل چگونه پایان خواهد داد.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، مجلس سنای این کشور ۱۰۲ عضو دارد که یک سوم آنها از سوی رئیس جمهوری برای پنج سال منصوب می شوند. ۳۴ عضو دیگر این مجلس را شوراهای ولایتی باید برای چهار سال انتخاب کنند و ۳۴ عضو دیگر این مجلس را شوراهای ولسوالی ها باید برای سه سال از میان اعضای خود برگزینند.

مطالب مرتبط