12:38 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

وزیر صحت افغانستان 'استیضاح' می شود

امین فاطمی

مجلس نمایندگان آقای فاطمی را برخورد سلیقه ای متهم کرد

مجلس نمایندگان افغانستان با اکثریت آرا تصمیم گرفته است امین فاطمی، وزیر صحت را استیضاح کند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که کمیسیون صحت (بهداشت) مجلس نمایندگان در گزارشی از وجود فساد اداری و سوء استفاده های مالی در وزارت صحت (بهداشت) خبر داد و گفت که این وزارت خانه خدمات بهداشتی "بی کیفیت" ارائه می کند.

در این گزارش که در باره فعالیتها و کارکردهای وزارت صحت افغانستان تهیه شده، مقامهای این وزارت به دستبرد و دست داشتن در فساد اداری متهم شده اند.

نعمت الله، رئیس این کمیسیون، که این گزارش را به مجلس ارائه می کرد، وزیر صحت را به برخوردهای سلیقه ای در اجرای وظیفه و استخدام کارمندان این وزارت متهم کرد.

او گفت: "موضوع دیگر تعیین و برکناری کارمندان است که از سوی وزارت (صحت) خودسرانه صورت می گیرد، کسی را مقرر می کنند و دیگری را که مطابق به سلیقه شان نباشد، برخلاف قانون کار، ماموران را برکنار می کنند."

رئیس کمیسیون صحت مجلس نمایندگان همچنین گفت که در برخی موارد، وسایل و تجهیزات بهداشتی که از سوی کشورهای کمک کننده به این وزارت داده شده، نیز سرقت شده است.

نعمت الله به عنوان مثال گفت: "دو سال پیش کشور چین به بیمارستان جمهوریت کمک کرد که برخی وسایل و تجهیزات نیز شامل آن بود، این وسایل تا زمانی در انبار موجود بود، اما هر کس این وسایل را به شکل خودسرانه از انبار بیرون کرد و انبار را نیز آتش زدند، این مسئله به تحقیقات نیاز دارد."

پس از ارائه این گزارش، اعضای مجلس تصمیم گرفتند که محمد امین فاطمی، وزیر صحت را به جلسه استیضاح فرا بخوانند.

براساس این تصمیم قرار است آقای فاطمی هفته آینده در جلسه استیضاح مجلس نمایندگان حضور یابد و به سئوالات نمایندگان پاسخ دهد

با این حال، عبدالله فهیم، سخنگوی وزارت صحت اتهامات وارد شده از سوی کمیسیون صحت را "بی اساس" خواند، اما در عین حال گفت که مجلس نمایندگان حق استیضاح وزیران را دارد.

آقای فهیم گفت: "تمام اتهاماتی که از جانب کمیسیون صحت یا به صورت خاص بگویم رئیس کمیسیون صحت وارد شده هیچ اساس ندارد. اسناد کافی در اختیار ایشان گذاشته شده و اما اصلاً قصدا نه این اسناد را مطالعه کرده اند و نه می خواهند مطالعه کنند."

سخنگوی وزارت صحت افزود: "این که جناب وزیر صحت برای استیضاح فراخوانده شده باشد، ما از رسانه ها شنیدیم، تا حال سند رسمی در این مورد به وزارت صحت نرسیده است."

در حالی که وزارت صحت افغانستان می گوید بیش از هشتاد درصد مردم در مناطق مختلف کشور به خدمات اساسی بهداشتی دسترسی دارند، اما هر از گاهی نبود امکانات و ظرفیتهای محدود خدمات صحی با انتقاداتی روبرو بوده است.

در حال حاضر در کنار دهها بیمارستان و مرکز صحی دولتی، چندین بیمارستان خصوصی نیز در این کشور فعال است، اما هنوز هم شماری از بیماران برای درمان بیماری خود به خارج از کشور می روند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.