06:18 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

نشریات کابل: دوشنبه ۱۴ دلو

روزنامه های چاپ امروز کابل به تحلیل موضوعهای گوناگون، از جمله تشکیل واحدهای جدید در کنار پلیس افغانستان پرداخته است.

روزنامه هشت صبح تشکیل نیروهای ویژه در کنار پلیس را مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که این نیروها همان نیروها شبه نظامی (ملیشیا) هستند.

روز شنبه، ۱۲ دلو/بهمن، وزارت داخله/ کشور اعلام کرد که نیروهای جدیدی موسوم به "واحدهای محافظت عامه" را برای تامین امنیت شاهراهها، درمانگاهها و مدارس در کنار پلیس تشکیل می دهد.

به نوشته هشت صبح، "تغییر نام و عنوان چیزی را عوض نمی کند"، وزارت داخله باید به تقویت نیروهای پلیس از لحاظ کیفی و کمی بپردازد.

روزنامه به این باور است که دادن اونیفورم هم نمی تواند ضمانتی باشد برای این که نیروهای تازه تشکیل خود به کارهای خلاف دست نزنند. به نوشته روزنامه، پیش از این از لباس پلیس ملی هم در مواردی "سوء استفاده" شده است.

روزنامه دولتی انیس مبارزه با کشت خشخاش در افغانستان را مهم دیده و نوشته است که منابع حمایت کننده اگر نیازمندیهای کشاورزان را تشخیص دهند و به آنان کمک کنند، زارعان دیگر دست به کشت خشخاش نخواهند زد.

روزنامه همچنین تبلیغات رهبران مذهبی را نیز برای جلوگیری از کشت خشخاش موثر دانسته است. روزنامه تاکید کرده که تا حال که کشت خشخاش آغاز نشده، باید برای جلوگیری از آن دست به کار شد.

به نظر انیس، بیست سال پیش مردم افغانستان خشخاش کشت نمی کردند، اما گسترش ناامنی و تشویق کشاورزان توسط قاچاقچیان، باعث آلوده شدن اقتصاد این کشور به مواد مخدر شد.

روزنامه آرمان ملی با توجه به جنجال ها بر سر تعویق انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده است که گروه های سیاسی اختلافات را کنار بگذارند و مسائل کشور را با بحث و گفتگو حل کنند.

به نوشته آرمان ملی، "شبکه های جاسوسی" خارجی می کوشند اختلافات را در میان نهادهای افغانی دامن زنند تا سرنوشت مردم افغانستان به دست آنها سپرده شود.

روزنامه هشدار داده است که اگر افغانها احساس مسئولیت نکنند و اختلافات را کنار نگذارند، در سرزمین شان همه در "آتش بحران" خواهند سوخت.

روزنامه افغانستان کمک های اخیر اتحادیه اروپا و بانک توسعه آسیایی به افغانستان را مهم دیده و تاکید کرده است که کمک های بیشتر کار بیشتر می خواهد.

روز گذشته، ۱۳ دلو/بهمن وزیر خارجه افغانستان اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۳، ۶۱۰ میلیون یورو به این کشور کمک می کند و همچنین بانک آسیایی بیش از ۲۶۰ میلیون دلار به افغانستان کمک کرد.

به نوشته این روزنامه این کمک ها نشان می دهد که افغانستان هنوز هم در مرکز توجه جهانیان قرار دارد، اما روزنامه انتقاد کرده است که "مدیریت ضعیف و فساد حاکم بر ادارات دولتی افغانستان"، از موانع بزرگی بر سر راه اثرگذاری مثبت کمک های خارجی شمرده می شود.

روزنامه همچنان تاکید کرده است که دولت افغانستان باید برای ریشه کن کردن فساد و توسعه ظرفیتهای کاری ادارات دولتی تلاش بیشتری به خرج دهد، در غیر آن به نظر نویسنده، کمک های بیشتر به تنهایی راهگشا نخواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.