11:16 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

بازداشت یک 'گروه تروریستی' در افغانستان

محل انفجار انتحاری در غرب کابل

در شش انفجار انتحاری در شهر کابل حدود بیست تن کشته و بیش از صد وبیست تن دیگر زخمی شدند

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید گروهی از تروریست ها را، که در سازماندهی حملات انتحاری در شهر کابل دست داشتند بازداشت کرده است.

سعید انصاری، سخنگوی این اداره به خبرنگاران گفت که اعضای این گروه ۱۷ نفری که یک شهروند پاکستانی هم شامل آن است، در سازماندهی شش بمبگذاری انتحاری در کابل دست داشتند که آخرین مورد آن بمبگذاری انتحاری در بیرون محوطه سفارت آلمان در کابل بود.

انفجار انتحاری در کنار سفارتخانه آلمان پنج کشته و دست کم ۳۲ زخمی بجا گذاشت که بیشتر آنها غیر نظامی بودند.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان می گوید این بمبگذاری ها در پاکستان سازماندهی شده بود و همچنین به گفته او تجهیزات لازم نیز در پاکستان در اختیار بمبگذاران قرار داده شده بود.

آقای انصاری گفت: "سازمان حرکت المجاهدین و گروه تروریستی مربوط به سراج الدین حقانی در آموزش این گروه تروریستی (گروه بازداشت شده)، طراحی و سازمان دهی حملات تروریستی در شهر کابل نقش فعالی داشته اند."

سخنگوی امنیت ملی افغانستان همچنین گفت سه فرد مظنون دیگر هم به اتهام همدستی با افراد بازداشت شده، تحت پیگرد قرار دارند و عملیات جستجو برای بازداشت آنان هم آغاز شده است.

آقای انصاری گفت در بمبگذاری هایی که این افراد دست داشته اند، در مجموع حدود ۲۰ غیرنظامی کشته و بیشتر از ۱۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

آخرین مورد بمبگذاری انتحاری در شهر کابل دو روز پیش در غرب این شهر روی داد که در آن چهار غیرنظامی زخمی شدند. هدف بمبگذار در این انفجار سربازان نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا بود، اما به آنها آسیبی نرسید.

سازمان حرکت المجاهدین و گروه تروریستی مربوط به سراج الدین حقانی در آموزش این گروه تروریستی (گروه بازداشت شده) و طراحی و سازمان دهی حملات تروریستی در شهر کابل نقش فعالی داشته اند

سعید انصاری

روز دوشنبه، چهاردهم دلو/بهمن وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرد که سه بمبگذار انتحاری را که قصد داشتند سربازان ارتش این کشور را هدف قرار دهند در ولایت جنوبی هلمند بازداشت کرده است.

اما یک بمبگذار دیگر در همین روز در ولایت ارزگان در همسایگی ولایت هلمند موفق شد که وارد یک مرکز پلیس شود و افسران و ماموران پلیس را هدف قرار دهد.

در این انفجار بیست و یک مامور پلیس کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. این حمله را وزارت داخله (کشور) افغانستان "بزدلانه" خواند و حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور آن را به شدت محکوم کرد.

استفاده از بمبگذاری های انتحاری یکی از تاکتیک هایی است که شورشیان در افغانستان برای حمله به هدفهای خود از آن استفاده می کنند. بر اساس گزارشها، بیشتر قربانیان این بمبگذاریها افراد غیرنظامی هستند.

بسیاری از افغانها می گویند رفت و آمد برای آنان در محلات ناآمن، به ویژه در شهر کابل، به دلیل ترس از بمبگذاری های انتحاری به امر دشواری مبدل شده است.

برخی از شهروندان کابل می گویند به همین دلیل همواره دلهره و نگرانی دارند و احساس ناامنی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.