08:15 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

تیم کریکت افغانستان با پیروزی به کشور بازگشت

تیم کریکت افغانستان

تیم کریکت افغانستان در سه دور بازیهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۱ مقام نخست را از آن خود کرده است

اعضای تیم ملی کریکت افغانستان پس از پیروزی در مسابقات کریکت آرژانتین در بازگشت به کشور با استقبال گرم مردم و هواداران خود مواجه شدند.

تیم کریکت افغانستان در دور سوم بازیهای مقدماتی آرژانتین برای راهیابی به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۱ با یک باخت و چهار برد، به مقام نخست این بازیها دست یافت.

اعضای این تیم در فرودگاه کابل به ابراز احساسات صدها هوادار خود با تکان دادن جام قهرمانی بازیهای آرژانتین پاسخ دادند.

با این حال اعضای تیم کریکت افغانستان حضور کمرنگ مقامهای دولتی در میان استقبال کنندگان را مورد انتقاد قرار دادند.

جاوید همیم، سخنگوی این تیم، مقامهای بلندپایه دولتی را به دلیل این که برای استقبال از بازی کنان تیم کریکت به فرودگاه کابل حضور نیافتند، متهم به "برخورد دوگانه" با ورزشکاران کرد.

پیش از این پیروزی روح الله نیکپا، در رشته تکواندو در بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن استقبال گسترده مردم و مقامهای دولتی در کابل و ولایات افغانستان را در پی داشت.

اما نوروز منگل کاپیتان تیم کریکت افغانستان گفت: "اگر از ما استقال شود یا نشود، جام قهرمانی مسابقات آرژانتین به مردم افغانستان تعلق دارد و اعضای تیم کریکت به قهرمانی این بازیها دست یافته اند."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پیروزی تیم کریکت را "یک دستاورد و افتخار" برای کشورش خوانده و به وزارت مالیه (دارایی) این کشور دستور داده است که بودجه ویژه ای را برای تشویق اعضای این تیم اختصاص دهد.

در این حال شماری از بازرگانان افغان هم گفته اند که اعضای تیم ملی کریکت را مورد حمایت مالی قرار می دهند.

پیش از این مسئولان فدراسیون کریکت افغانستان دولت این کشور را مورد انتقاد قرار داده بودند که امکانات لازم را برای کریکت بازان فراهم نکرده است.

تیم کریکت افغانستان برای بازی در آخرین دور مسابقات رقابتی برای راهیابی به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۱ ماه اپریل/آوریل آینده راهی افریقای جنوبی خواهد شد.

کریکت بازان افغان پیش از این در بازیهای کریکت تانزانیا و جزیره جرسی بریتانیا، دورهای چهارم و پنجم بازیهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۱، شد هم به مقام نخست دست یافته بودند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.