06:25 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

کمیسیون انتخابات افغانستان درخواست کمک کرد

انتخابات

هزینه انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی بیش از ۲۲۰ میلون دلار برآورد شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان خواستار دریافت کمک بین المللی برای برگزاری انتخابات شده است.

مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان از کشورهای کمک کننده خواسته اند به وعده های خود برای تامین هزینه برگزاری انتخابات این کشور عمل کنند و افزوده است که در آینده نزدیک پیامی را از طریق سازمان ملل به این کشور ها خواهند فرستاد.

هزینه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، که هردو همزمان در سال آینده برگزار می شود، بیش از ۲۲۰ میلون دلار برآورد شده است.

تا کنون تنها حدود ۵۰ درصد از این مبلغ از سوی برخی از کشورهای کمک کننده تعهد شده اما مقامات کمسیون مستقل انتخابات می گویند با آنکه ثبت نام رای دهندگان به مراحل پایانی رسیده، هیچ یک از این کشورها، به وعده خود در این زمینه عمل نکرده است.

داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) این کمیسیون می گوید تا دو روز دیگر رسماً از این کشورها خواهد خواست تا پولی را که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تعهد کرده اند بپردازند.

آقای نجفی گفت: "هنوز پول دریافت نکرده ایم، تلاش داریم تا دو روز آینده این درخواست را از طریق سازمان ملل نامه ای عنوانی کشورهای تمویل کننده بفرستیم."

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افزود: "ما از آنها تقاضا می کنیم که به این تعهدات خود جامه عمل بپوشانند. این پول باید به بانکها بیاید تا آمادگی هایی که با این پول روی دست گرفته می شود، شروع شود."

به گفته آقای نجفی، در حال حاضر آمریکا، جاپان (ژاپن)، فرانسه، بریتانیا، کانادا، کره جنوبی و ترکیه تعهد کرده اند که در زمینه برگزاری انتخابات به افغانستان کمک مالی کنند.

در این میان آمریکا گفته است که ۶۰ درصد هزینه برگزاری این انتخابات را می پردازد اما به گفته مقامات هنوز روشن نیست که تا چه حد این کشورها به تعهدات خود پایبند باقی خواهند ماند.

کمیسیون انتخابات افغانستان پس از رایزنی های طولانی، هفته گذشته اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی روز ۲۹ اسد (مرداد) سال آینده برگزار خواهد شد.

بر اساس قانون اساسی این کشور دوره کار رئیس جمهوری کنونی در ماه جوزا (خرداد) به پایان می رسد و انتخابات باید یک تا دو ماه پیش از آن برگزار شود. اما کمیسیون انتخابات می گوید به دلیل مشکلات امنیتی، مالی و سردی هوا و برف در برخی مناطق برگزاری انتخابات پیش از تاریخ اعلام شده ممکن نیست.

تعویق انتخابات در افغانستان واکنشهای تند شورای ملی، احزاب سیاسی و برخی رسانه های این کشور را هم در پی داشته است.

مجلس نمایندگان و شماری از احزاب سیاسی تعویق انتخابات را "غیرقانونی" خواندند. روز دوشنبه، ۱۴ دلو/بمهن یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان باتوجه به همین موضوع گفت: "قانون اساسی به استهزا و بازی گرفته می شود."

اما حامد کرزی، رئیس جمهوری و کای آیده، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان از موضع کمیسیون انتخابات مبنی بر تعویق انتخابات حمایت کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.