نشریات کابل: سه شنبه ۱۵ دلو

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل جنگ با تروریسم در افغانستان و جنجال تعویق انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور پرداخته اند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "تمرکز بر جنگ، تکرار اشتباه"، نوشته است که "رویکرد تازه آمریکا در افغانستان شتابزده و عجولانه است."

انیس هشدار داده است که تمرکز بر جنگی که "بدون بررسی همه جانبه و بدون مشوره حکومت افغانستان" به راه انداخته شود، می تواند حکومت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در مبارزه با تروریسم "ناکام" کند.

انیس همچنین نوشته است که تمرکز محض بر جنگ و کم توجهی به بازسازی افغانستان "اشتباهی" است که براساس آن می توان از قبل حدس زد که آقای اوباما در تصمیم گیری خود "به خطا می رود".

اصلاح دیگر روزنامه دولتی هم نوشته است که "مشکلات افغانستان راه حل نظامی ندارد." روزنامه همچنین تاکید کرده است که اگر به بازسازی، طرحهای عمرانی در افغانستان توجه نشود، "اشتباههای هفت سال گذشته" تکرار خواهد شد.

این روزنامه هم تاکید کرده است که "برای رفع کاستی ها" جامعه جهانی و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان باید با دولت و نیروهای امنیتی این کشور هماهنگی بیشتری داشته باشند.

روزنامه هشت صبح با توجه به تعویق انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان در صفحه نخست خود نوشته است که "نمایندگان در خوابند، قانون اساسی به استهزا گرفته می شود."

روز دوشنبه، ۱۴ دلو/بهمن مجلس نمایندگان به تعویق انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات واکنش نشان داد و یونس قانونی رئیس این مجلس گفت که "قانون اساسی به استهزا و بازی گرفته می شود."

به نوشته هشت صبح، مردم از شورای ملی انتظار واکنشی فراتر از "یک سخنرانی و اعتراض" دارند. نویسنده در ادامه انتقاد کرده که حامد کرزی، رئیس جمهوری با رایج کردن "فرهنگ معامله و ایجاد چند دستگی میان نمایندگان"، قوه مقننه را عملاً "ناکارآمد و ضعیف" کرده است.

اما روزنامه افغانستان نوشته است که تقابل شورای ملی و قوه مجریه "جز هدر دادن وقت و آشفته سازی اوضاع شکننده کشور، نتیجه دیگری ندارد."

به نظر روزنامه "واقعبینانه تر و عملی تر" این است که این جنجال با موافقت شورای ملی، حکومت و رهبران احزاب سیاسی با "اجماع نسبی" حل شود.

روزنامه همچنین به این نظر است که با تعویق انتخابات، مسئله ادامه کار آقای کرزی به عنوان رئیس جمهوری تا زمان اعلام نتایج انتخابات با رای مثبت شورای ملی حل خواهد شد.