15:34 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

وزیردفاع افغانستان: شورشیان خارجی افزایش یافته اند

به گفته آقای وردک یکی از دلایل افزایش خشونت ها در سال 2008 در افغانستان افزایش جنگجویان خارجی بوده است.

وزارت دفاع افغانستان می گوید که در بر خی نقاط این کشور بیشتر کسانی که علیه ارتش افغانستان می جنگند، خارجی هستند.

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان در یک کنفرانس خبری درکابل گفت به دنبال کاهش خشونت ها در عراق جنگجویان خارجی در افغانستان به صورت قابل ملا حظه ای افزایش یافته است.

به گفته آقای وردک یکی از دلایل افزایش خشونت ها در سال 2008 در افغانستان افزایش جنگجویان خارجی بوده است.

وزیر دفاع افغانستان از جامعه جهانی و متحدان غربی دولت افغانستان خواست برای جلو گیری از بد تر شدن وضعیت باید نیروهای افغان را هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی تقویت کنند.

تلفات غیر نظامیان

مقام های دولت افغانستان معتقدند که تلفات غیر نظامیان در افغانستان سبب نارضایتی مردم و در نتیجه فاصله گرفتن آنها از دولت شده و مخالفان دولت افغانستان با استفاده از نارضایتی مردم از میان آنها سرباز گیری می کنند.

ژنرال وردک با اشاره به این که بیشتر تلفات غیر نظامیان در اثر حملات هوایی رخ داده است گفت باید حملات هوایی و زمینی خود را با نیرو های دولت افغانستان هماهنگ کنند تا به باور او از تلفات غیر نظامیان جلو گیری شود.

وزیر دفاع افغانستان همچنین گفت یکی از راه های جلو گیری از کشتار غیر نظامیان این است که فرماندهی عملیات نیروهای خارجی نیز به نیروهای افغان واگذار شود.

در حال حاظر بیشتر از یکصد هزار نیروی افغان و نزدیک به هفتاد هزار نیروی بین المللی مجهز با جنگ افزارهای مدرن سرگرم نبرد علیه شورشیان و مخالفان دولت افغانستان هستند.

استقرار نیروهای تازه نفس آمریکایی

در همین حال حدود هفتصد سرباز تازه نفس آمریکایی که به تازگی وارد افغانستان شده اند در مناطق مرزی ولایت کنر در شرق این کشور مستقر شدند.
تامین امنیت مرزهای شرقی افغانستان و جلوگیری از ورود شروشیان به افغانستان از وظایف اصلی این نیروها خوانده شده است.

[هلیکوپتر آمریکایی

فرمانده نیروهای آمریکایی در شرق افغانستان گفت، سربازان تازه نفس آمریکایی نیروهای افغان را در مناطق شرقی تقویت خواهند کرد.

فضل الله واحدی،والی کنر هنگام باز گشایی پایگاه این نیروها گفت که افزایش نیروهای آمریکایی در صورتی می تواند مفید باشد که دین و فرهنگ مردم افغانستان را احترام کنند، کشتار غیر نظامیان را پایان دهند و از جستجوی خانه به خانه دست بردارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.