11:32 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

بان کی مون در کابل: تعهد ما طولانی مدت است

کرزی بانکی مون

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان حضور جامعه جهانی در افغانستان را مهم خواند و برهمکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان تاکید کرد

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که سرگرم دیدار از افغانستان است در یک کنفرانس خبری مشترک با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت به افغانستان آمده است تا یکبار دیگر تعهد طولانی مدت سازمان ملل متحد برای بازسازی افغانستان را اعلام کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت افغانستان در سال 2009 میلادی با چالشهایی روبرو خواهد شد، اما سازمان ملل متحد دولت افغانستان را در بازسازی و تامین امنیت کمک خواهد کرد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2009 میلادی برگزار شود، آقای بان با اشاره به اعلام زمان انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت سازمان ملل متحد از انتخابات حمایت می کند و تاکید کرد که باید با کمیسیون مستقل انتخابات کمک شود.

از سال 2006 میلادی که آقای بان به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد برگزیده شد، این دومین سفر او به کابل است.

همکاری های منطقه ای

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان حضور جامعه جهانی در افغانستان را مهم خواند و برهمکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و ثبات دراین کشور تاکید کرد اما از هیچ کشور خاصی نام نبرد.

پیش از این یاب دهوپ شیفر دبیر کل ناتو نیز بر همکاری کشورهای منطقه از جمله ایران برای بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان تاکید کرده است.

آقای بان همچنین تاکید کرد که ماموریت یوناما ( دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان) دراز مدت خواهد بود و این نهاد در کنار دولت افغانستان و برای حمایت از آن به برنامه هایش در این کشور ادامه خواهد داد.

بانکی مون همچنین به توجه وکار در عرصه های مختلف از جمله حمایت از کشاورزان و سرمایه گذاری برای رشد و تقویت تولیدات کشاورزی تاکید کرد. او افزود که در سالهای گذشته سرمایه گذاری در مناطق امن بیشتر نتیجه داده و بایدسعی شود که با اجرای چنین برنامه هایی رضایت مردم افغانستان جلب شود.

"بجای انتقاد از ما تلفات غیر نظامیان راکاهش دهند"

حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به اظهارات اخیر مقام های غربی در مورد دولت افغانستان گفت، آتلفات غیر نظامیان سبب شده که تنش میان او و غرب افزایش یابد.

آقای کرزی گفت آنها ( غرب) می خواهند از طریق رسانه فشار بیشتری بر دولت افغانستان وارد کند تا ما دست از انتقاد در مورد تلفات غیر نظامیان برداریم، اما ما هرگز از موضع خود عقب نخواهیم رفت و باز هم تاکید می کنم که تلفات غیر نظامیان باید کاهش یابد.

آقای کرزی افزدود که پیش از این طرح یازده ماده ای را برای بهبود وضعیت امنیتی به متحدان غربی اش داده است.

این اظهارات آقای کرزی در واقع پاسخی است به انتقاد هایی که اخیر از سوی دبیر کل ناتو و شماری از مقام های کاخ سفید ابراز شده است.

روز گذشته پنتاگون در گزارش سالانه اش دولت افغانستان را ضعیف ترین دولت در جهان توصیف کرد و پیش از آن دبیرکل ناتو و همچنین مایکل مولن رئیس ستاد کل نیروهای آمریکا گفته بود فساد در دولت آقای کرزی به اندازه شورشیان در بدتر شدن اوضاع در افغانستان موثر بوده است.

انتخابات

هفته گذشته کمیسیون مستقل انتخابات پس از بحث و جنجال زیاد سرانجام اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با چهارماه تاخیر در 20 ماه آگست/ اوت برگزار خواهد شد.

این درحالی است که در 20 ماه می ریاست جمهوری آقای کرزی رسما به پایان می رسد و افغانستان تا تشکیل دولت جدید با بحران خلاء قدرت روبرو خواهد شد.

حامد کرزی گفت در مورد خلاء قدرت با حقوق دانان مشورت خواهد کرد. او گفت تلاش خواهد کرد تا راه قانونی و مشروعی برای حل این بحران بیابد.
BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.