از دیگر رسانه ها: بازگرداندن افسر بریتانیایی از افغانستان

Image caption دیده بان حقوق بشر شمارغیرنظامیان کشته شده در اثر حملات هوایی را بیش از شمار کشته شدگان در جریان نبردهای زمینی ناتو و نیروهای آمریکایی دانسته بود

روزنامه های چاپ بریتانیا گزارش داده اند که وزارت دفاع این کشور دستگیری یک افسر ارشد بریتانیایی در افغانستان توسط ارتش بریتانیا به اتهام فاش کردن اسرار محرمانه را تایید کرد.

روزنامه های تایمز و گاردین از جمله روزنامه هایی هستند که در این باره به انتشار خبر پرداخته اند و نوشته اند سرهنگ دوم اون مکنالی، افسر 48 ساله بریتانیایی که در جمع نیروی بین المللی کمک به برقراری امنیت (ISAF) مشغول به خدمت بود متهم است آمار مربوط به شمار غیرنظامیان کشته شده را در اختیار ریچل رید، پژوهشگر زن 34 ساله ای که برای سازمان دیده بان حقوق بشر در افغانستان فعالیت می کرد، قرار داده است.

سال گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی مدعی شده بود که شمار غیرنظامیان کشته شده در اثر حملات هوایی نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان بین سال های 2006 و 2007 سه برابر شده و به حداقل 1633 نفر رسیده است.

این گروه برآورد خود را "بر اساس محافظه کارانه ترین آمار موجود" اعلام کرد.

تایمز و گاردین از بازگرداندن افسر 48 ساله به بریتانیا خبر داده اند و تایمز از آزادی او و صدور اجازه بازگشت این افسر به محل سکونت خود در بریتانیا نوشته است.

با این حال تایمز نوشته سرهنگ دوم مکنالی تحت بازداشت نظامی یا غیرنظامی قرار ندارد.

این روزنامه از زبان یک سخنگوی اسکاتلندیارد تایید کرده که ارتش بریتانیا اطلاعاتی را درباره این افسر به پلیس داده است و پلیس نیز مشغول بررسی شواهد موجود است، هرچند تحقیقات رسمی درحال انجام نیست.

گاردین هم از وزارت دفاع بریتانیا نقل کرده که تحقیقات به پلیس بریتانیا ارجاع شده است.

روزنامه گاردین یادآور شده که مسئله کشته شدن غیرنظامیان همواره از مسائل بسیار حساس بوده است و یکی از موارد اصلی در این مورد را حمله هوایی نیروهای آمریکایی در عزیزآباد در ولایت هرات دانسته است که نیروهای آمریکایی در ابتدا شمار غیرنظامیان کشته شده را کمتر از هفت نفر اعلام کردند اما پس از انتشار آمار کاملا متفاوت از سوی دولت افغانستان و سازمان ملل متحد (مبنی بر 90 کشته غیرنظامی) وزارت دفاع آمریکا برآورد خود را به 33 کشته تغییر داد.

به اعتقاد گاردین این حادثه باعث شد دولت افغانستان به بازبینی سیاست حضور نیروهای خارجی در این کشور بپردازد و از طریق مذاکره تلاش کند تا به حمله هوایی علیه اهداف غیرنظامی خاتمه داده شود.

تایمز و گاردین هر دو خبر داده اند که انتشار اخبار درباره دستگیری افسر بریتانیایی و اتهام افشا کردن اطلاعاتی که علیه او مطرح شده باعث خشم مقام های آمریکایی شده است.