فاروق وردک: تا ۲۰۲۰ هیچ کودکی از مکتب بیرون نخواهد ماند

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان اعلام کرده است که تا آغاز سال جدید تعلیمی بیش از شش صد مکتب مسدود شده در افغانستان را بازگشایی خواهد کرد.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان میگوید این برنامه را با همکاری علما، بزرگان قومی و شورا های محلی به اجرا خواهد گذاشت.

آقای وردک، در سخنان خود در جلسه ای که با حضور مسئولان معارف ولایات در کابل برگزار شده بود، گفت که افزون بر این، برنامه های دیگری را هم روی دست دارد که با به اجرا گذاشتن آنها درسال آینده، کیفیت خدمات آموزشی در افغانستان بهبود خواهد یافت و تا سال ۲۰۲۰ میلادی هیچ کودکی از مکتب بیرون نخواهد ماند.

در حال حاضر نزدیک به هفتصد مکتب در ولایات جنوبی ، جنوب شرقی و مرکزی به دلیل مشکلات امنیتی به روی دانش آموزان بسته است و این امر سبب شده است حدود چهارصد هزار دختر و پسر از ادامه آموزش محروم بمانند.

وزارت معارف افغانستان میگوید برنامه ای را روی دست گرفته که با به اجرا گذاشتن آن، تا آغاز سال جدید تعلیمی، تمام مکاتب مسدود شده به روی دانش آموزان باز خواهد شد.

به گفته آقای وردک در این راستا علما، بزرگان قومی و شورا های محلی با آنها همکاری خواهند کرد.

وزیر معارف افغانستان گفت: "یکی از اولویت های فوری برای وزارت معارف افغانستان، بازگشایی مکاتب است که در برخی از ولایات نا امن مسدود شده اند."

وی افزود: "ما در همکاری با علما و مردم انشاالله تا آغاز سال جدید تعلیمی تمام این مکاتب را بازگشایی خواهیم کرد."

آقای وردک در مورد هدف های وزارت معارف گفت که این وزارتخانه برنامه های دراز مدتی را به منظور دست یابی کودکان به آموزش ابتدایی در افغانستان به اجرا خواهد گذاشت که بر اساس آن تا سال ۲۰۲۰ میلادی تمام کودکان زیر سن هفت سال به امکانات آموزشی دسترسی خواهند داشت.

فاروق وردک گفت سال آینده برنامه های را به هدف بهبود کیفیت معارف در افغانستان نیز به اجرا خواهد گذاشت که افزایش دانش آموزان و بلند بردن سطح آگاهی های آنها شامل این برنامه هاست .

آقای وردک همچنین وعده داد که در سال آینده حقوق معلمانی فارغ التحصیل لیسه عالی نیز افزایش خواهد یافت.

اما به گفته کارشناسان، بسته بودن برخی از مکاتب در مناطق نا امن، کم بودن معلمان مسلکی و حقوق کم، تنها مشکلاتی نیست که وزارت معارف افغانستان برای رفع آنها برنامه هایی را در نظر گرفته است.

در بسیاری از مکاتب فعال در مناطق امن نیز دانش آموزان با مشکلات زیادی از جمله کمبود کتاب و سایر وسایل آموزشی مواجه اند.