16:38 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

آغاز صدور ویزای آمریکا از داخل افغانستان

کنسولگری سفارت آمریکا در کابل، پس از سه دهه، اجرا و صدور ویزای غیر اقامتی برای شهروندان افغانستان را از سر می گیرد.

به گفته مسئولان این سفارتخانه، قرار است این روند، ازتاریخ شانزدهم ماه فوریه سال جاری آغاز شود.

پس ازسقوط حکومت طالبان در افغانستان، به استثنای برخی موارد خاص و دپلماتیک که اخذ ویزای امریکا در کابل صورت می گرفت، بقیه افغانها مجبور بودند به سفارت آمریکا در اسلام آباد مرکز پاکستان مراجعه کنند.

طی کردن مسیر نا امن و طولانی کابل-اسلام آباد و انتظار برای زمان مصاحبه تحت شرایط دشوار و محدود، امری حتمی برای کسب ویزا بوده است.

حتی در برخی موارد افرادی که با قبول مصارف هنگفت و سفر طولانی به اسلام آباد می رفتند، موفق به کسب ویزا نمی شدند.

اکنون سفارت آمریکا در کابل می گوید که اجرا و صدور ویزا برای شهروندان افغان در داخل خاک افغانستان را پس از سه دهه از سر می گیرد.

در هفت سال اخیر سفارت آمریکا در کابل فقط برای تحصیل و یا سفرهای آموزشی ورسمی به آمریکا، ویزا صادر می کرد.

مقامات این سفارت می گویند به دلیل کمبود کارمند دراین مدت نتوانسته بودند که ویزا های بیشتری صادر کنند.

آنها همچنین می افزایند که پس از این، درخواست کنندگان می توانند از طریق سایت اینترنتی سفارت آمریکا، به فرم ویزا دسترسی داشته و با پرداخت ۱۳۱ دلارآمریکایی موفق به کسب ویزا شوند.

به گفته آنها، با آغاز کار این خدمات، زمینه سیاحت، فعالیت های تجاری و سفرهای درمانی افغانها در آمریکا بیشترمساعد خواهد شد.

بخش کنسولی سفارت آمریکا در مورد این که ظرفیت صدور چه تعداد ویزا را در روز خواهد داشت، اظهار نظر نکرده است اما تاکید داردکه با افزایش درخواست ها ظرفیت کاری این بخش را نیز بهبود خواهد داد.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.