12:57 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

ورود سربازان تازه نفس آمریکایی به افغانستان

نیروهای آمریکایی در افغانستان (آرشیو)

نیروهای تازه نفس آمریکایی در تامین امنیت و بازسازی ولایت لوگر کمک خواهند کرد

دومین گروه سربازان تازه نفس آمریکایی در ولایت لوگر در جنوب شرق کابل، پایتخت افغانستان مستقر شدند. این گروه شامل ۱۵۰۰ سرباز است.

مقامهای محلی افغان در ولایت لوگر می گویند این سربازان در مناطق ناامن این ولایت مستقر می شوند و نیروهای امنیتی افغان را در تامین امنیت و همچنین بازسازی اقتصادی این ولایت کمک می کنند.

به گفته آنان، این نیروها همچنین نیروهای امنیتی افغان را در جلوگیری از نفوذ شورشیان در مناطق ناآرام ولایت لوگر یاری خواهند رساند.

از برخی مناطق لوگر از درگیریهای شورشیان با نیروهای امنیتی افغان و بین المللی و همچنین بمبگذاری های کنار جاده ای هر از گاهی گزارش می شود.

دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر به بی بی سی گفت این سربازان در تامین امنیت لوگر "سهم ارزنده ای" خواهند گرفت.

تامین امنیت در لوگر برای ثبات در کابل نیز اهمیت زیادی دارد. شاهراه کابل-گردیز هم از همین ولایت می گذرد که کابل را به ولایت های لوگر، خوست، پکتیا و پکتیکا در جنوب شرق افغانستان وصل می کند.

این شاهراه پیش از این شاهد موارد زیادی از بمبگذاری کنار جاده ای توسط گروههای شورشی بوده است. گفته می شود سربازان تازه نفس آمریکایی تلاش خواهند کرد امنیت در این شاهراه را نیز بهبود بخشند.

مقامات می گویند این نیروها در چارچوب نیروهای بین المللی ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان مستقر می شوند.

در حال حاضر شماری از سربازان کانادایی، دانمارکی و چکی نیز در چارچوب نیروهای سازمان ناتو در لوگر مستقر هستند. گروه بازسازی ولایتی لوگر، که بیشتر به کارهای بازسازی اقتصادی می پردازد، از سوی نیروهای چکی اداره و حمایت مالی می شود.

این در حالی است که چهارشنبه گذشته نیز حدود ۷۰۰ سرباز تازه نفس دیگر آمریکایی در ولایت شرقی کنر مستقر شدند. تامین امنیت مرزهای شرقی افغانستان و جلوگیری از ورود شورشیان به این کشور از وظایف اصلی این سربازان خوانده شده است.

فرمانده نیروهای آمریکایی در شرق افغانستان گفته است این سربازان نیروهای افغان را هم تقویت خواهند کرد.

پیش از این مقامات نظامی آمریکایی گفته بودند که در سال جاری میلادی بیست تا سی هزار سرباز دیگر آمریکایی برای مبارزه با شورشیان در افغانستان مستقر خواهند شد.

در حال حاضر نزدیک به چهل هزار سرباز آمریکایی در افغانستان سرگرم نبرد با شورشیان اند. بیشتر از نیمی از این سربازان در چارچوب نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، تحت امر سازمان ناتو در افغانستان فعالیت می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.