10:46 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

'هفت شورشی' در افغانستان کشته شدند

طالباه، عکس از آرشیو

شورشیان طالبان عمدتاً در جنوب افغانستان دست به حملاتی علیه نیروهای بین المللی و افغان می زنند

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند در دو عملیات جداگانه دست کم هفت شورشی را کشته و ۱۲ تن دیگر را بازداشت کرده اند.

این نیرو با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که عملیات مشترک آنان با نیروهای امنیتی افغان علیه شورشیان در ولایت زابل، در جنوب افغانستان منجر به کشته شدن شش شورشی شد.

نیروهای ائتلاف همچنین می گویند که در این عملیات، که در ولسوالی جلدک ولایت زابل به راه انداخته شد، سه شورشی دیگر را هم بازداشت کردند.

این نیروها در خبرنامه خود تاکید کرده اند که در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسید.

اما رئیس شورای ولایتی زابل به بی بی سی گفت که نیروهای ائتلاف در این عملیات غیرنظامیان را کشتند. محمد هاشم گرانی، رئیس شورای ولایتی زابل گفت که افراد کشته شده اعضای دو خانواده بودند.

آقای هاشمی همچنین گفت که نیروهای ائتلاف سه عضو دیگر این دو خانواده را با خود بردند.

رئیس شورای ولایتی زابل افزود که این عملیات در ولسوالی جلدک نه بلکه در منطقه "شهر صفای" ولایت زابل به اجرا گذاشته شد.

از سوی دیگر نیروهای ائتلاف می گویند که یک شورشی دیگر را در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان کشته و ۹ تن دیگر را بازداشت کرده اند.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف آمده است که این افراد در سازمان دهی بمبگذاری انتحاری علیه نیروهای ائتلاف در ماه جنوری/ژانویه در ولایت خوست دست داشتند.

از سوی دیگر رسانه های کانادایی به نقل از اعلامیه نیروهای این کشور خبر داده اند که دو سرباز کانادایی تحت فرمان سازمان ناتو در جنوب افغانستان زخمی شده اند.

بر اساس گزارشها، این دو سرباز در پی انفجار یک بمب جاسازی شده توسط شورشیان در ولایت قندهار زخمی شدند. گزارشها همچنین حاکی است که این حادثه زمانی روی داد که موتر (خودرو) حامل این سربازان با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

کانادا در افغانستان بیش از ۲۸۰۰ سرباز دارد که بیشتر آنان در مناطق ناآرام جنوب این کشور مستقرند.

براساس گزارشهای منتشر شده از سال ۲۰۰۱ میلادی تا حال ۱۰۸ سرباز کانادایی در افغانستان کشته شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.