آغاز برنامه کاهش آلودگی هوا از تنورهای کابل

تنور چوب سوز در کابل
Image caption در حال حاضر صدها نانوایی در کابل برای پختن نان از چوب کار می گیرند

دولت افغانستان برای جلوگیری از آلودگی هوای پایتخت به نانوایان کابل دستور داده است به جای چوب از سوخت گاز کار بگیرند.

در حال حاضر بیشتر نانوایی های سنتی شهر کابل در پختن نان از چوب کار می گیرندس و همچنین شماری از این نانوایی ها از دیزل استفاده می کنند.

مسئولان اداره محیط زیست افغانستان استفاده از مواد سوخت دودزا، که چوب و دیزل هم شامل آن می شود را از عوامل آلودگی هوای شهر کابل می دانند.

به گفته مقامات هوای کابل در مقایسه با شهرهای کشورهای همسایه سه برابر بیشتر آلوده است. مقامهای وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده است که آلودگی هوای کابل باعث افزایش بیماری های تنفسی در این شهر شده است.

اداره محیط زیست افغانستان می گوید گازی سازی تنورهای نانوایی های شهر کابل یکی از برنامه هایی است که کمیسیون ویژه ای که برای جستجوی راه حل مشکل آلودگی هوای کابل تشکیل شده است، آن را توصیه کرده است.

این کمیسیون از سوی اداره محیط زیست افغانستان، شهرداری کابل و اتحادیه اهل کسبه کابل تشکیل شده است.

با اعلام برنامه گازی سازی تنورهای نان پزی، شماری از نانوایی های کابل استفاده از چوب و دیزل را متوقف کرده و به استفاده از گاز روی آورده اند.

جمشید یکی از نانواهای منطقه "شاه شهید" کابل گفت او هم به دلیل بهداشتی و هم به دلیل اقتصادی استفاده از گاز را نسبت به استفاده از چوب ترجیح می دهد.

او گفت: "اولین فایده گاز این است که با استفاده از گاز نظافت دکان (نانوایی) حفظ می شود و دود ندارد، دوم قیمت آن با قیمت چوب تفاوت دارد، یعنی پائین تر است و سوم کیفیت نان با استفاده از گاز بهتر می شود." شماری از مردم کابل نیز از این برنامه استقبال کرده اند. یکی از مشتریان نان در یک نانوایی در کابل گفت که استفاده از گاز کیفیت نان را بالا برده است.

محمد بهیر، معاون اداره محیط زیست افغانستان گفت برنامه گازی سازی تنورهای نان پزی را صدها نانوایی در شهر کابل پذیرفته و استفاده از چوب و دیزل را متوقف کرده اند.

او گفت: "تقریباً ۱۸۰۰ تا دو هزار و ۲۰۰ نانوایی کابل به نانواییهای گازی تبدیل خواهند شد. تا هفته گذشته ۴۰۰ نانوایی گازی شده بودند و این برنامه به سرعت جریان دارد تا نانوایی ها را گازی کند."

Image caption به گفته مقامات افغان هوای کابل در مقایسه با هوای شهر های کشورهای همسایه سه برابر بیشتر آلوده است

آقای بهیر گفت به دنبال گازی شدن نانواییها، حمام ها هم در شهر کابل گازی خواهند شد. در حاضر حمام ها برای گرم کردن آب خود از چوب و حتی در بعضی موارد از مواد پلاستیکی مانند لاستیکهای کهنه موتر (خودرو) استفاده می کنند.

معاون اداره محیط زیست افغانستان می گوید گازی سازی نانوایی ها یکی از برنامه های کوتاه مدت این اداره است. به گفته او، ایجاد کشتارگاهها، منع مواد سوخت دودزا در کوره های خشت پزی (آجر پزی) نیز در دستور کار این اداره است. آلودگی هوای شهرهای بزرگ افغانستان، به ویژه کابل در هفته های اخیر از موضوعهای داغ مورد بحث محافل رسمی و رسانه ای این کشور بوده است.

حامد کرزی نیز هفته گذشته سخنرانی هفتگی رادیویی خود را به مبارزه با آلودگی هوای شهر کابل اختصاص داد و تاکید کرد که مردم باید در این مورد دولت را کمک کنند.

آقای کرزی همچنین گفت که دولت برای کاهش استفاده از مواد سوخت دودزا نیروی برق را در شهر کابل بیشتر می کند. او گفت: "در زمینه جلوگیری از استفاده از ژنراتورها تلاش ها برای آوردن برق در شهر کابل را سرعت بخشیدیم. کوشش می کنیم که برق زیاد شود تا استفاده از ژنراتورها و دیگر وسایل گازی و دیزلی را کاهش دهیم."

آقای کرزی همچنین در یکی از نشست های هفتگی کابینه افغانستان دستور داد که ادارات مربوط اقدامات جدی تری را برای جمع کردن وسایط کهنه و فرسوده که دود زیادی تولید می کنند، روی دست بگیرند.

مطالب مرتبط