چهارده کشته در خشونتهای تازه در افغانستان

نقشه ولایت هلمند
Image caption ولایت هلمند از ناآرام ترین ولایتها در جنوب افغانستان است

در تازه ترین خشونتها در جنوب و شرق افغانستان دست کم ۱۴ تن، از جمله سه مقام محلی کشته شدند.

مقامهای محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می گویند ولسوال /فرماندار "گوشته" و یک محافظ او در پی انفجاری در ولسوالی "بتی کوت" کشته شدند.

احمد ضیا عبدل زی، سخنگوی والی ننگرهار گفت نعیم جان شینواری، ولسوال گوشته و محافظ او زمانی کشته شدند که موتر/خودرو حامل آنها با یک بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

سخنگوی والی ننگرهار گفت راننده آقای شینواری هم در این انفجار زخمی شد.

طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته و گفته اند که در این حادثه همراه با آقای شینواری، دو تن دیگر هم کشته شدند. این ادعا تا حال از سوی مقام های دولتی تایید نشده است.

از سوی دیگر گزارشها حاکی از آن است که فرمانده پلیس ولسوالی قرغه ای ولایت لغمان هم در تیراندازی افراد مسلح کشته شده است.

محمد عارف ولسوال، قرغه ای تایید کرده است که فرمانده پلیس این ولسوالی زمانی که از شهر جلال آباد عازم ولسوالی قرغه ای بود، هدف تیراندازی قرار گرفت.

طالبان مسئولیت این حادثه را هم به دوش گرفته و گفته اند که در این حادثه شماری از ماموران پلیس نیز کشته شده اند.

بر اساس یک خبر دیگر دبیر شورای ولایتی ننگرهار نیز در یک حادثه مشابه دیگر در نزدیکی شهر جلال آباد کشته شده است.

عبدالغفور، سخنگوی پلیس ننگرهار گفت قاضی خان محمد، مشهور به ملک بابا، دبیر شورای ولایتی ننگرهار در ولسوالی "دره نور" هدف تیراندازی قرار گرفت.

یک سخنگوی گروه طالبان گفته است که خان محمد در پی تیراندازی افراد وابسته به این گروه کشته شد.

این سخنگوی طالبان گفته است که طالبان دبیر شورای ولایتی ننگرهار را به دلیل این کشتند که او در تشکیل نیروهای شبه نظامی قومی در شرق افغانستان نقش فعال داشت.

از سوی دیگر وزارت داخله/کشور افغانستان می گوید در پی درگیری ماموران پلیس با شورشیان در ولایت جنوبی هلمند، ۱۰ شورشی کشته و سه بمبگذار بازداشت شده اند.

در خبرنامه ای که از سوی این وزارت در همین رابطه منتشر شده، آمده است که این درگیری پس از آن روی داد که افراد شورشی یک واحد گشت زنی پلیس را در ولسوالی نادعلی مورد حمله مسلحانه قرار دادند.

وزارت داخله می گوید همین واحد گشت زنی پلیس یک گروه سه نفری بمبگذار را هم هنگامی بازداشت کردند که اعضای این گروه سرگرم جاسازی بمب در همین منطقه بودند.

در خبرنامه وزارت داخله، که تازه منتشر شده، آمده است که این درگیری روز جمعه، ۱۸ دلو/بهمن روی داد.

مطالب مرتبط