09:05 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

شمار سربازان ایتالیا در افغانستان افزایش می یابد

در حال حاضر دو هزار سرباز ایتالیایی در افغانستان مستقر هستند

بى بى سى اطلاعاتى را به دست آورده كه نشان مى دهد دولت ايتاليا قصد دارد در بهار سال جارى ميلادى سهم خود در نيروهاى ناتو مستقر در افغانستان را افزايش دهد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده ايتاليا قصد دارد به شمار دوهزار نيروى فعلى خود كه عمدتا مشغول آموزش نيروهاى پليس هستند ۸۰۰ نفر اضافه كند كه معادل افزايشى ۴۰ درصدى محسوب مى شود.

سربازان ايتاليايى علاوه بر آموزش نيروهاى پليس در ارائه كمك هاى اقتصادى به غيرنظاميان افغان هم سهيم هستند و بر لزوم تغيير قوانين جنايى در افغانستان تاكيد كرده اند.

در حال حاضر مشخص نيست كه نيروهاى ايتاليايى در مواقع بروز درگيرى ملزم به ايفاى چه نقشى هستند.

ديويد ويلى گزارشگر بى بى سى در وين مى گويد كابينه ايتاليا اين تصميم را پس از سفر ژنرال ديويد پتريوس فرمانده نيروهاى آمريكا در خاورميانه به رم (در ماه دسامبر سال گذشته ميلادى) گرفت، اما افكار عمومى در ايتاليا با اين تصميم مخالف است.

مخالفت با افزايش فعاليت سربازان ايتاليايى در خاورميانه پس آن بيشتر شد كه دو سال قبل ۲۰ نفر از شبه نظاميان حافظ صلح ايتاليايى در عراق به دست شورشيان عراقى كشته شدند؛ با اين وجود دولت جديد آمريكا از ايتاليا خواسته بود تا همگام با ديگر اعضاء ناتو سهم خود در نيروى اين ائتلاف كه در افغانستان مستقر است را افزايش دهد.

ايتاليا همچنين در عمليات حفظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان هم مشاركت مى كند اما در سال گذشته ميلادى دو هزار سرباز حافظ صلح خود را از جنوب عراق خارج كرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.