08:52 گرينويچ - 08 فوريه 2009 - 20 بهمن 1387

زاخیلوال به وزارت دارایی افغانستان منصوب شد

عمر زاخیلوال، عکس از سایت اداره آیسا

آقای زاخیلوال پیش از این در پست های مشاور ارشد اقتصای رئیس جمهوری و ریاست حمایت از سرمایه گذاری کار کرده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به دنبال استعفای انوارالحق احدی، وزیر پیشین مالیه/ دارایی، عمر زاخیلوال را به این وزارت منصوب کرده است.

آقای احدی پنجشنبه گذشته، ۱۷ دلو/بهمن در پی اعلام نامزدی اش در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان از مقام خود استعفا داد.

براساس دستور تازه آقای کرزی عمر زاخیلوال سرپرست کنونی وزارت حمل و نقل جای آقای احدی را در مقام وزارت مالیه پر خواهد کرد.

در اعلامیه ای که از سوی دبیر خانه شورای وزیران افغانستان منتشر شده، آمده است که آقای کرزی عمر زاخیلوال را به دلیل "تجربه و تخصص" او در امور مالی به این سمت برگزیده است.

آقای زاخیلوال در پست های مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری، ریاست اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان -آیسا- و همچنین مدت کوتاهی را به عنوان سرپرست وزارت ترانسپورت/ حمل و نقل،کار کرده است. او در دانشگاه کارلتون کانادا اقتصاد خوانده است.

محمد انور جگدلک، وزیر دولت در امور پارلمانی به بی بی سی گفت آقای زاخیلوال به زودی برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهد شد.

آقای جگدلک گفت تا آن زمان آقای زاخیلوال به عنوان "سرپرست" وزارت مالیه کار خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین راز محمد علمی را به عنوان "سرپرست" وزارت حمل و نقل منصوب کرده است.

در حال حاضر وزارتخانه های مهاجرین، سرحدات و تجارت هم در پی برکناری وزیران این وزارتخانه ها از چند ماه به این سو توسط افرادی به عنوان "سرپرست" اداره می شوند.

آقای جگدلک گفت: "اسدالله خالد، سرپرست وزارت سرحدات، عبدالکریم براهوی، سرپرست وزارت مهاجران و وحیدالله شهرانی، سرپرست وزارت تجارت و صنایع فردا (دوشنبه، ۲۱ دلو/بهمن) به عنوان نامزدان این وزارت خانه ها (برای تایید صلاحیتهای شان) به پارلمان می روند."

آقای جگدلک دلیل تاخیر معرفی آنان را به این سمت ها تعطیلات زمستانی شورای ملی و بررسی اسناد تحصیلی آنان در مجلس نمایندگان عنوان کرد.

آقای جگدلک گفت تنها در وزارت حمل و نقل کسی به عنوان وزیر معرفی نشده و ممکن است به زودی مشخص شود که چه کسی به این مقام منصوب خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.