نگرانی سنای افغانستان از کشتار غیرنظامیان

Image caption مقام های افغان بارها از تلفات غیر نظامیان و باز رسی خانه ها توسط نیروهای خارجی انتقاد کرده اند.

مجلس سنای افغانستان می گوید نسبت به ادامه کشتار غیرنظامیان و بازرسی های "خودسرانه" خانه های مردم از سوی نیروهای خارجی در این کشور، به شدت نگران است.

مجلس سنای افغانستان در جلسه روز یکشنبه، 20 دلو/بهمن، در واکنش به حوادث اخیر در ولایات زابل و خوست، شیوه های عملیات نیروهای خارجی در افغانستان و کشتار غیرنظامیان را بررسی کرد.

هفته پیش مقامات محلی گزارش کردند که تعدادی غیرنظامی در ولسوالی شهر صفای ولایت زابل در عملیات نیروهای خارجی کشته شده اند.

مجلس سنای افغانستان با انتشار یک اعلامیه، نسبت به پیامدهای ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان هشدار داده و گفته که این وضعیت حمایت مردم افغانستان از نیروهای خارجی و دولت افغانستان را کاهش می دهد.

این اعلامیه از جامعه جهانی و کشورهای که سربازانشان در افغانستان حضور دارند، مصرانه درخواست کرده که بر نیروهای خارجی فشار وارد کنند تا به بازرسی "خودسرانه" خانه های مردم، بمباران محلات مسکونی و کشتار غیرنظامیان پایان دهند.

پاسخگویی

در عین حال، شماری از سناتوران افغان تاکید کرده اند که دولت افغانستان باید مشخص کند که برای مبارزه با نا امنی در این کشور، به چه تعداد نیروهای خارجی نیاز دارد.

این سناتوران همچنین می گویند جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز باید تعیین شود.

به باور این نمایندگان، تعیین این مسایل کمک می کند سربازان خارجی مستقر در افغانستان، نسبت به عملکردهای خود در این کشور بیشتر پاسخگو باشند.

نظامیان خارجی در افغانستان می گویند، تلاش دارند از کشتار غیرنظامیان در این کشور بکاهند اما می گویند، جنگجویان وابسته به طالبان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و این مسئله باعث تلفات غیرنظامیان می شود.

مطالب مرتبط