هولبروک: افغانستان دشوارتر از عراق است

Image caption ریچارد هولبروک از دیپلمات های قدیمی آمریکاست

ریچارد هولبروک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان هشدار داده است که غرب در افغانستان نسبت به عراق با دشواری های بیشتری روبرو است.

هم زمان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز از اعضای گروه طالبان که با شبکه های به گفته وی تروریستی سروکار ندارند دعوت کرده است تا به کشور بازگردند و در بازسازی افغانستان مشارکت کنند.

موضوع افغانستان در کنفرانس سه روزه امنیت جهانی در شهر مونیخ آلمان موضوعاتی مانند روند صلح خاورمیانه- برنامه اتمی ایران یا روابط آینده روسیه و غرب را تحت الشعاع قرار داد به گونه ای که یکشنبه سومین و آخرین روز این کنفرانس (8 فوریه) بیشتر به آن اخصاص داده شد.

پیش از آن دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) افغانستان را برای سال های آینده بزرگترین معضل در پیش روی اتحادیه نظامی غرب دانست و از هم کشورهای عضو ناتو خواست تا همگامی پایدار از خود نشان دهند و با اعزام نیرو و جنگ افزار بیشتر این مشکل را بسیار جدی بگیرند.

رئیس جمهوری افغانستان در آخرین روز کنفرانس با ارائه یک جمع بندی از فعالیت دولت خود به اشتباهاتی هم اشاره کرد از جمله کوتاهی ها در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر یا روش نیروهای ائتلاف در نبرد با شورشیان طالبان.

دولت آمریکا هم اکنون مشغول بررسی و ارزیابی مجدد سیاستش برای کمک به برقراری ثبات در افغانستان است.

آقای کرزی خواهان هماهنگی بهتری از سوی جامعه جهانی شد و گفت مبارزه با تروریسم نه تنها پایان نیافته بلکه با شدت دنبال می شود.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین به خدشه دار شدن احساسات عمومی از عملکرد نیروهای خارجی پرداخت و گفت حمایت مردمی از نیروهای بین المللی رو به کاهش است زیرا در حملات نظامی علیه شورشیان بسیاری از شهروندان غیر نظامی و بی گناه کشته شده اند.

او از اظهارات رئیس جمهوری افغانستان هم که از اعضای میانه روی گروه طالبان دعوت کرد تا به کشور باز گردند و در جامعه خود در بازسازی کشور مشارکت کنند. این سخنان وی مورد توجه بسیار حاضران در کنفرانس قرار گرفت.

آقای کرزی تاکید کرد تلاش ها برای استقرار صلح و ثبات در کشور بدون یک فرایند آشتی ملی قابل تحقق نخواهد بود.

این در حالیست که ریچارد هولبروک، نماینده ویژه رئیس جمهوری تازه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در سخنان خود گفت مشکلات در افغانستان شدیدتر و گسترده تر از عراق است.

او گفته است که حل بحران افغانستان به وقت زیاد و همآهنگی بهتر میان آمریکا و متحدانش نیازمند است. او می گوید: "در مورد افغانستان نمی توان معجزه کرد"

این دیپلمات ارشد آمریکایی تاکید کرد: "در افغانستان آینده پیمان ناتو رقم زده می شود "

جیمز جونز مشاور امنیت ملی باراک اوباما نیز در پایان کار کنفرانس بار دیگر این موضوع که توجهات بیشتر بر بخش نظامی برای حل دشواری های افغانستان متمرکز است را ناکافی خواند.

او گفت مدت ها سنگینی و میزان اهمیت افغانستان بدرستی درک نشده است و برآوردها از اوضاع دور از واقعیات بود. او گفته است که در موضوع ایجاد سازمان پلیس و دستگاه قضائی سهل انگاری شده و مبارزه با تولید مواد مخدر رضایت بخش نبوده است. وی همچنین از کشورهای عضو ناتو به خاطر ناهماهنگی انتقاد کرد.

در این مورد آقای یونگ وزیر دفاع آلمان نیز با مشاور امنیتی کاخ سفید هم عقیده است و گفت تمرکز زیاد روی مسئله نظامی راه حل درستی نبوده و نیست .

او گفت که پیمان ناتو در افغانستان دارای نیروی نظامی کافی برخوردار است و باید به ساخت جامعه مدنی آموزش و برنامه های پیشرفت توجه کند.

وزیر دفاع المان افزود یک شبکه امنیت لازم است یعنی ابزار نظامی توام با ابزار مدنی زیرا بدون امنیت پیشرفت میسر نیست و بدون پیشرفت و تکامل مدنی امنیت بوجود نمی آید.

مطالب مرتبط