واکنش ایران به پیشنهاد همکاری با ناتو در افغانستان

حامد کرزی و مالکی - عکس از دفتر ریاست جمهوری افغانستان
Image caption مالکی (چپ) بر تمایل بر همکاری در بهبود شرایط افغانستان تاکید کرد

سفیر ایران در کابل می گوید اگر سازمان ناتو خواستار همکاری ایران در حل مسایل افغانستان است، باید چگونگی این همکاری مشخص شود.

پیش از این یاپ د هوپ شفر، دبیر کل پیمان اتلانتیک شمال - ناتو - گفته بود که "افغانستان یک جزیره نیست" و لازم است همسایگان این کشور، از جمله ایران در حل مسائل این کشور همکاری کنند.

فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل نخستین دیپلمات ایرانی است که به اظهارات دبیر کل ناتو واکنش نشان می دهد.

سفیر ایران در افغانستان شام روز یکشنبه، ۲۰ دلو/بهمن در کابل به خبرنگاران گفت که تا اکنون در زمینه همکاری کشورش با ناتو رسماً درخواستی دریافت نکرده است.

ولی آقای مالکی گفت ایران در گذشته نیز با برخی از کشورها برای تامین ثبات و بازی افغانستان همکاری داشته است.

او از کشور خاصی در این مورد نام نبرد، اما تاکید کرد که باید چارچوب درخواست هایی که اخیراً مطرح شده است مشخص باشد.

آقای مالکی گفت: "در خصوص همکاری در جهت پیشبرد اهداف خود افغانستان، یعنی ثبات، امنیت و توسعه در افغانستان، ما با برخی از کشورها همکاری داریم، اما در مورد برخی از کشورها، باید بدانیم که این همکاری چه می تواند باشد."

نگرانی از افزایش حضور نظامی خارجی

سفیر ایران در باره افزایش نیروهای خارجی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که افزایش نیروی نظامی راه حل مشکلات افغانستان نیست.

Image caption شفر همکاری همسایگان در حل مسایل افغانستان را مطرح کرده است

آقای مالکی گفت که در هفت سال گذشته جامعه جهانی در زمینه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان موفق نبوده است.

او گفت: "این که ما نسبت به حضور نیروهای خارجی در منطقه واکنش نشان ندهیم، طبیعی است زیرا ما نگرانیم و نگرانی ما زمانی بیشتر می شود که احساس می کنیم که در منطقه اتفاقی نمی افتد- اتفاق در خصوص ریشه کن کردن همین دو پدیده شوم (تروریسم و مواد مخدر) که عرض کردم."

آقای مالکی افزود: "زمانی که جامعه بین المللی پذیرفت که ناتو و کشورهای غرب وارد افغانستان بشوند، برای این بود که با دو موضوع بسیار مهم مبارزه شود: یکی تروریسم و یکی مواد مخدر، بعد از هفت سال شما می بینید که (ناتو و کشورهای غربی) در هر دو موضوع ناکام مانده اند."

ایران از کشورهایی است که در تحولات سه دهه گذشته افغانستان به نحوی نقش داشته است و در حال حاضر به گفته مقامات هر دو کشور روابط افغانستان و ایران "دوستانه" است.

ایران پس از سقوط رژیم طالبان در مواردی دولت افغانستان را در زمینه بازسازی این کشور کمک کرده است و اواخر دسامبر گذشته کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان به ایران سفر کرد و خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی ایران در کشورش شد.

سال گذشته میلادی برخی مقامهای غربی، نیروهای بین المللی مستقر افغانستان و شماری از مقامهای محلی افغان از به دست آمدن سلاحهای ایرانی در چند مورد خبر دادند. به گفته آنان این سلاحها برای گروه های شورشی مخالف دولت افغانستان فرستاده شده بودند.

اما مقامهای ایرانی این خبرها را همواره رد کرده اند و مقامهای بلندپایه افغان هم تاکید داشتهاند که روابط افغانستان و ایران گرم است و به گفته آنان تا حال شواهدی مبنی بر حمایت تسلیحاتی ایران از مخالفان دولت افغانستان به دست نیامده است.

مطالب مرتبط