نگرانی از قاچاق کودکان در غرب افغانستان

هرات
Image caption مقامهای ولایت هرات می گویند احتمال استفاده جنسی از کودکان قاچاق شده وجود دارد

مقامهای محلی در غرب افغانستان از موارد قاچاق انسان، به ویژه کودکان از ولایت های غربی این کشور به کشورهای دیگر، از جمله ایران خبر داده اند.

شاه محمد محق، رئیس اداره مهاجران ولایت هرات، در غرب افغانستان می گوید کسانی که به قاچاق انسان مشغول اند، از ناآگاهی مردم استفاده می کنند و آنان را به دام می اندازند.

به گفته آقای محق، قاچاقچیان انسان، با وعده فراهم سازی کار در بیرون از افغانستان، به ویژه برای کودکانی که به گفته او باید در آغوش پدر و مادر باشند، آنان را فریب داده و از کشور خارج می کنند.

رقم دقیقی از کودکانی که از سوی قاچاقچیان انسان به ایران برده می شوند در دست نیست، اما به گفته رئیس اداره مهاجران هرات، هر هفته حدود ۲۰ کودک بی سرپرست، از میان افراد "رد مرز شده از ایران"، توسط ماموران این اداره شناسایی می شوند.

رئیس اداره مهاجران هرات همچنین گفت: "این کودکان پس از شناسایی، تا رسیدن به خانواده هایشان مورد حمایت این اداره قرار می گیرند."

در همین حال، دفتر کمیسیون حقوق بشر افغانستان در هرات نیز از احتمال "سوء استفاده جنسی" از این کودکان توسط قاچاقچیان انسان ابراز نگرانی می کند.

عبدالقادر رحیمی، رئیس کمیسیون حقوق بشر در هرات می گوید: "هر چند ما قاچاق سیستماتیک انسان در این ولایت های غربی افغانستان را تایید نمی کنیم، اما مواردی از قاچاق انسان در این مناطق دیده شده است."

به گفته آقای رحیمی، کمیسیون حقوق بشر ، شش ماه پیش مراکزی را برای بررسی وضعیت اخراج شدگان از ایران در ولایات هم مرز با ایران ایجاد کرده است.

رئیس کمیسیون حقوق بشر هرات می گوید: "تحقیقات انجام شده از سوی این نهاد، نشان می دهد که بیشتر کودکان برای کار و احتمالا برای استفاده های جنسی از سوی قاچاقچیان به خارج از کشور منتقل می شوند."

به عقیده رئیس کمیسیون حقوق بشر هرات، تعداد زیادی از کودکانی که کوشش می کنند برای یافتن کار به ایران بروند، برای کسانی که می خواهند از آنان سوء استفاده کنند، "شکار بسیار خوبی" هستند.

مسئولان کمیسیون حقوق بشر در هرات می گویند آنها و برخی نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد در هرات، با همکاری پلیس مرزی تلاش می کنند که راهی برای جلوگیری از قاچاق کودکان افغان به ایران پیدا کنند.

فقر ، بیکاری، عدم آگاهی مردم در مورد قاچاقچیان و نبود کنترل کامل بر مناطق مرزی افغانستان و ایران، از عواملی به حساب می آیند که جلو گیری از قاچاق انسان را دشوار می سازد.

به نظر مقام های افغان تا زمانی که وضعیت اقتصادی مردم بهتر نشود، زمینه کار در داخل افغانستان فراهم نشود، و مردم از لحاظ فرهنگی رشد نکنند، این امکان وجود دارد که کودکان و نوجوانان دیگری نیز شکار باند های قاچاق شوند.

دولت ایران روز به روز شرایط کار و زندگی را پناهجویان افغان در ایران سخت تر می کند، این مساله سبب شده است که بسیاری از نوجوانان که توسط قاچاقبران به ایران برده می شوند، مدت ها به صورت مخفی کار کنند و از ترس این که پلیس ایران آنها را گرفتار و رد مرز نکند هم چنان وابسته به قاچاقبران و پیمان کاران می مانند.

مطالب مرتبط